Ste tu
Home > Ekonomika > Poisťovníctvo > Zdravotníkom nechcú preplácať pandemickú PN, ministerstvo práce preto pripravilo pozmeňujúci návrh

Zdravotníkom nechcú preplácať pandemickú PN, ministerstvo práce preto pripravilo pozmeňujúci návrh

Zdieľaj tento článok

26.3.2021 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo pozmeňujúci návrh spresňujúci znenie zákona o sociálnom poistení.


Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí Michaela Slivková Kirňaková, rezort pripravil návrh na základe žiadosti ministerstva zdravotníctva.


Viac o téme: Koronavírus

Slovenskí zdravotníci majú totiž podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského čoraz väčší problém s priznaním COVIDovej PN po infikovaní sa v práci.

Návrh bude predložený na aktuálnej schôdzi NR SR, predpokladaný termín je v utorok 30. marca. Jeho znenie podľa Slivkovej Kirňakovej odsúhlasili všetky štyri koaličné strany.

Úrazový príplatok nie je riešením

„Každý zdravotník, ktorý sa nakazí v práci, má, okrem pandemickej PN-ky, nárok aj na úrazový COVID príplatok,“ doplnila hovorkyňa rezortu práce.

Na štvrtkovom tlačovom brífingu však prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár konštatoval, že úrazový príplatok nie je riešením, ktoré od legislatívy očakávali.

Lekári žiadajú nastaviť legislatívu tak, aby zdravotníkom, ktorí počas pandémie ochoreli na COVID-19, Sociálna poisťovňa vyplácala 100 % kompenzáciu pracovnej neschopnosti, ako je to napríklad pri ozbrojených zložkách.

Problematické potvrdenie od nemocnice

Ako Visolajský uviedol na štvrtkovom brífingu, problém s priznaním COVIDovej PN pre zdravotníkov spočíva v tom, že sa Sociálna poisťovňa aktívne dožaduje potvrdenia od vedenia nemocnice, že sa zdravotník skutočne nakazil v práci, aby mohla takúto PN vyplatiť. Riaditelia nemocníc však čoraz častejšie takéto potvrdenie odmietajú vydať.

Lekári vyzvali vládu a parlament, aby zo zákona vypustili nezmyselné vystavovanie potvrdenia a povinnosť preukazovania toho, že sa zdravotník nakazil COVIDom pri svojej práci.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová uviedla, že problémy pri preplácaní pandemickej PN v niektorých prípadoch rezort eviduje. Problematiku už v spolupráci s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny aktívne riešili.

Viac k témam: pandemická PN, sociálne poistenie, úrazový príplatok
Zdroj: Webnoviny.sk – Zdravotníkom nechcú preplácať pandemickú PN, ministerstvo práce preto pripravilo pozmeňujúci návrh © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top