Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Zaočkovať voči koronavírusu by sa dalo až 62 percent Slovákov, čo by presvedčilo ostatných?

Zaočkovať voči koronavírusu by sa dalo až 62 percent Slovákov, čo by presvedčilo ostatných?

Zdieľaj tento článok

22.1.2021 (Webnoviny.sk) – Proti ochoreniu COVID-19 sa chystá zaočkovať 62 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Európsku komisiu (EK) uskutočnila agentúra Kantar v polovici decembra 2020. Do prieskumu sa zapojilo 24 424 respondentov zo všetkých 27 členských štátov Európskej únie (EÚ). V priemere sa proti COVID-19 chystá zaočkovať 70 percent obyvateľov členských krajín EÚ.


Slovensko patrí spolu s Bulharskom a Slovinskom aj medzi krajiny, v ktorých najväčšia časť obyvateľstva úplne nesúhlasí s očkovaním. Viac než tretina Slovákov odpovedala, že by sa zaočkovať nedali nikdy.


Mnohí by však prístup zmenili

Mnohí však pripustili, že by zmenili svoj prístup, ak by videli priame dôkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcín na už zaočkovaných ľuďoch. Celkovo 66,5 percenta všetkých respondentov pritom uviedlo, že pozná ľudí, ktorí mali pozitívny test na COVID-19 a 61,7 percenta respondentov pozná ľudí, ktorí pre nový koronavírus ochoreli.

Viac o téme: Koronavírus

Za jediný možný spôsob ukončenia pandémie považuje 59 percent Európanov očkovanie. Na Slovensku s týmto názorom súhlasí 40,7 percenta opýtaných. Paradoxne, takmer osem z desiatich Európanov (76,2 percenta) verí, že závažné choroby v minulosti zmizli práve vďaka očkovaniu. Navyše, až 96,3 percenta respondentov uviedlo, že boli zaočkovaní v detstve a 70,5 Európanov aj v dospelosti.

Ľudia najmenej dôverujú slovám médií

Viac informácií o bezpečnosti vakcín COVID-19 by chcelo získať 56,9 percenta opýtaných, o ich účinnosti chce vedieť viac 49,9 percenta respondentov.

Za najdôveryhodnejšie zdroje informácií o očkovaní považujú Európania zdravotníckych pracovníkov, lekárov, zdravotné sestry a farmaceutov (56,6 percenta), národný zdravotnícky orgán (42,6 percenta) a EÚ (20,3 percenta). Medzi najmenej dôveryhodné radia médiá (9,4 percenta), webové stránky (7,8 percenta) a online sociálne siete (5,4 percenta).

Viac k témam: Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Zaočkovať voči koronavírusu by sa dalo až 62 percent Slovákov, čo by presvedčilo ostatných? © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top