Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Zahraniční Slováci si pripomínajú svoj veľký deň, mimo územia krajiny ich žijú státisíce

Zahraniční Slováci si pripomínajú svoj veľký deň, mimo územia krajiny ich žijú státisíce

Zdieľaj tento článok

5.7.2021 (Webnoviny.sk) – Deň Slovákov žijúcich v zahraničí si Slovensko 5. júla pripomína od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) pozýva pri príležitosti pondelkového pamätného dňa všetkých krajanov na stretnutie pri základnom kameni potenciálneho Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke o 10:00.


Ako úrad informuje na svojom webe, v rámci symbolickej pripomienky sa prítomným krajanom a hosťom prihovorí predseda ÚSŽZ Milan Ján Pilip. Súčasťou slávnosti bude aj jeho kultúrna časť, v ktorej sa predstavia hudobníci, speváci a folkloristi z radov krajanov.


Podľa odhadu krajanov v Českej republike žije 350-tisíc až 400-tisíc, v Maďarsku 100-tisíc, v Rumunsku 25-tisíc a v Srbsku 35-tisíc až 42-tisíc Slovákov. Počet Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve je asi 110-tisíc. Podľa dostupných údajov ÚSŽZ sa v USA usídlilo 750-tisíc Slovákov, v Španielsku 15-tisíc, v Írsku 22-tisíc alebo v Nemecku 80-tisíc. V Kanade sa počet odhaduje na 100-tisíc až 150-tisíc Slovákov. Skupiny krajanov možno nájsť aj na Cypre, na Islande, v Dánsku či v Austrálii.

Viac k témam: Deň zahraničných Slovákov, Slováci v zahraničí
Zdroj: Webnoviny.sk – Zahraniční Slováci si pripomínajú svoj veľký deň, mimo územia krajiny ich žijú státisíce © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top