Ste tu
Home > Správy > Svet > Záchranári hľadajú v troskách zrútenej budovy na Floride vzduchové bubliny, mohli by v nich prežiť ľudia

Záchranári hľadajú v troskách zrútenej budovy na Floride vzduchové bubliny, mohli by v nich prežiť ľudia

Zdieľaj tento článok

28.6.2021 (Webnoviny.sk) – Záchranári hľadajú v troskách zrútenej časti obytnej budovy na Floride vzduchové bubliny, v ktorých by aj päť dní po kolapse mohli prežiť ľudia. Náčelník hasičských záchranárov v okrese Miami-Dade Andy Alvarez ich úsilie opísal ako zbesilé.


Od štvrtka z trosiek nevytiahli nikoho živého. Kolaps budovy v Surfside, severne od Miami, si vyžiadal už najmenej 10 mŕtvych, informuje spravodajský portál BBC.


Odmietajú sa vzdať nádeje

Viac ako 150 ľudí zostáva nezvestných, no úrady sa odmietajú vzdať nádeje, že nájdu preživších. „Budeme pokračovať a budeme neustále pracovať na tom, aby sme v našom hľadaní vyčerpali všetky možné možnosti. Pátracia a záchranná operácia pokračuje,“ vyhlásila najvyššia predstaviteľka okresu Daniella Levine Cava.

Záchranári, ktorí si pomáhajú technikou i asistenciou vycvičených psov, neprestajne prehľadávajú trosky v horúčavách a vysokej vlhkosti. Americkým tímom pomáhajú aj kolegovia z Izraela a Mexika. Úsilie záchranárov už spomalilo niekoľko požiarov, ktoré vypukli v troskách.

Ťažká technika už odstránila veľké kusy trosiek. Na mieste tiež vznikol 38 metrov dlhý a 12 metrov hlboký výkop, aby tímom pomohol odhaliť potenciálne vzduchové bubliny.

Časť Champlain Towers s 12 poschodiami sa zrútila vo štvrtok ráno. Budova mala 136 bytov, z ktorých 55 skončilo v troskách. Príčina kolapsu stále nie je známa. Na mieste sú už vyšetrovatelia, ktorí sa ju snažia zistiť a zároveň zachovať dôkazy.

Veľká chyba v návrhu budovy

Správa statika z roku 2018, ktorá sa dostala na verejnosť v sobotu, poukazuje na „veľkú chybu“ v pôvodnom návrhu 40-ročnej budovy.

Uvádza sa v nej, že chyba bránila odtoku vody zo základne budovy. Statik tiež poukázal na praskliny stĺpov, nosníkov a stien v garáži.

Správa nenaznačuje, že budova bola v bezprostrednom riziku kolapsu, vyzýva však na včasné opravy. Nie je jasné, či dané problémy prispeli k štrukturálnemu zlyhaniu. Champlain Towers mali tento rok prejsť niekoľkomiliónovou renováciou.

Vedci z Floridskej medzinárodnej univerzity minulý rok zase zverejnili štúdiu, v ktorej uvádzajú, že sa v 90. rokoch prepadala rýchlosťou dva milimetre ročne, čo ju mohlo zo štrukturálneho hľadiska ovplyvniť.

Viac k témam: Florida, pád budovy
Zdroj: Webnoviny.sk – Záchranári hľadajú v troskách zrútenej budovy na Floride vzduchové bubliny, mohli by v nich prežiť ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top