Ste tu
Home > Kultúra > FAŠIANGY A TRADIČNÁ ZEMPLÍNSKA ZABÍJAČKA AJ TENTOKRÁT

FAŠIANGY A TRADIČNÁ ZEMPLÍNSKA ZABÍJAČKA AJ TENTOKRÁT

Zabíjačka

Trebišov │Piaty ročník Tradičnej zemplínskej zabíjačky je tentokrát spojený s fašiangami. Podujatie sa začína fašiangovým sprievodom v maskách, ktorý sa začína na severnom námestí (budova pošty) o 10.00 hod.

Návštevníci podujatia budú mať možnosť vidieť celý priebeh zakáľačky v podaní šikovných múzejníkov. Prezentáciu replík zbierkových exponátov, ktoré sú súčasťou muzeálnej expozície priblížia najmä mladšej generácií, zvyklosti nášho regiónu.

SONY DSC

SONY DSC

Zabíjačka pred múzeom v roku 2014

Prasiatko počas celého dňa bude opracovávať hlavný mäsiar, ktorému sa v našom regióne hovorí „henteš“ a jeho pomocníci a pomocníčky. Chlapi najskôr opália srsť ošípanej horákom, potom, ako bolo na Zemplíne zvykom, nakládu na prasa slamu a podpália ju.

Po očistení sa prasiatko rozoberie, aby z neho mohli gazdiné pražiť oškvarky, robiť bravčovú masť, variť mäsko, vyrábať jaterničky, zabíjačkovú kapustu, či piecť klobásky.

Zabíjačka bez špecialít? Ani náhodou

Gurmánov potešia zabíjačkové špeciality, nebude chýbať ani varené vínko. O dobrú náladu sa postarajú folklórne skupiny OMLADZINA NOVOSAD, KYŠČANKA KYSTA, JARINA ÚPOR, TREBIŠOVSKÁ ORGONINA TREBIŠOV a koncert skupiny PANKPOP Peter Mosky Moskaľ. Nebude chýbať ani vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu fašiangovú masku.

Fašiangy


TS MaKcjZ v Trebišove

Redakcia
Redakcia
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top