Ste tu
Home > Šport > Futball > Za súčasným úspechom futbalistov Dánska stojí aj silný príbeh ich kapitána Eriksena, tvrdí kouč Hjulmand

Za súčasným úspechom futbalistov Dánska stojí aj silný príbeh ich kapitána Eriksena, tvrdí kouč Hjulmand

4.7.2021 (Webnoviny.sk) –
Dánsky príbeh na majstrovstvách Európy začína pripomínať ten z roku 1992, keď sa futbalisti z krajiny s päť a pol miliónmi obyvateľov senzačne stali šampiónmi starého kontinentu.
Po čiernom úvode a prehrách s Fínskom (0:1) a Belgickom (1:2) a bez kapitána Christiana Eriksena, ktorý sa po srdcovom kolapse už možno nevráti k vrcholovému futbalu, sa Dáni neuveriteľne vzchopili.


Viac o téme: ME vo futbale 2020

Po skvelom výkone a postupovom triumfe proti Rusom (4:1) prišli dve víťazstvá vo vyraďovacej fáze s Walesanmi (4:0) a Čechmi (2:1) a “červeno-bieli” si razom zahrajú o medaily.


Tím ukázal svoju súdržnosť

Tréner Kasper Hjulmand pripomenul, že za súčasným úspechom jeho tímu stojí aj silný príbeh Christiana Eriksena. On aj jeho zverenci ho nosia v hlavách od chvíle, keď ho museli oživovať na konci prvého polčasu v úvodnom kodanskom súboji proti Fínom.
“Všetci sme si pripomenuli základné veci v živote aj futbale a zamysleli sa nad tým, prečo to vlastne robíme. Osobne myslím na Christiana každý deň. Mal by to byť s nami a tešiť sa z našich víťazstiev. Namiesto toho sa my tešíme z toho, že on prežil. Posunuli sa nám hodnoty a vážime si, že môžeme hrať futbal a víťaziť. Christiana si nosíme v sebe celou cestou až do semifinále vo Wembley,” komentoval tréner Kasper Hjulmand na webe BBC Sport.

Zobraziť fotogalériu k článku:
ME vo futbale 2020 – štvrťfinále (fotografie)

Kapitán Simon Kjaer bol jeden z prvých, ktorý pomáhal zdravotníkom pri záchrane života Eriksena. Okrem iného aj upokojoval jeho manželku. Prešili tri týždne a Kjaer sa so spoluhráčmi teší nielen z toho, že Eriksen sa z nemocnice vrátil domov k rodine, ale aj z účasti v semifinále ME.
“Christianov kolaps ukázal, aká sme súdržná skupina, ako sa vieme postaviť jeden za druhého. Odteraz vieme, že ak sa jeden z nás ocitne v problémoch, sú tu pre neho ďalší, ktorí mu pomôžu. Máme z toho všetci dobrý pocit a verím, že aj Christian,” cituje Kjaera dánsky denník Politiken.

Dáni už raz Wembley dobyli

Dáni si svojou nezlomnosťou, tímovosťou, ale aj futbalovou kvalitou vybojovali semifinále, v ktorom sa na chýrnom londýnskom Wembley postavia proti domácim Angličanom. Tí na šampionáte v piatich zápasoch neinkasovali ani raz a pokúsia sa deaktivovať “dánsky dynamit”, aby nevybuchol ako v roku 1992.
Dáni a Angličania sa na rovnakom mieste stretli v súťažnom zápase v októbri 2020 v rámci Ligy národov a hostia zvíťazili 1:0 gólom z pokutového kopu. Premenil ho práve Eriksen.

“Je to magické, že sa nám to podarilo. Prvú vec, ktorú som ukázal hráčom na tomto turnaji, bola fotografia z Wembley, keď sme tam hrali vlani na v jeseni. A vravel som im, že sa tam vrátime,” skonštatoval tréner Hjulmand.
“Tvrdou prácou a vierou v seba sme sa dostali až do semifinále. Je to úžasné a šialené, že si zahráme na Wembley. Ale klamal by som, ak by som povedal, že sa s tým chceme uspokojiť. Chceme ešte viac. Máme štyri dni, aby sme sa pripravili na semifinále,” doplnil Simon Kjaer.

Viac k témam: majstrovstvá Európy vo futbale ME vo futbale 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Za súčasným úspechom futbalistov Dánska stojí aj silný príbeh ich kapitána Eriksena, tvrdí kouč Hjulmand © SITA Všetky práva vyhradené.


Top