Ste tu
Home > Ekonomika > Za rast cien pohonných látok môže zdraženie ropy na komoditných trhoch, očakáva sa stabilizovanie

Za rast cien pohonných látok môže zdraženie ropy na komoditných trhoch, očakáva sa stabilizovanie

BRATISLAVA 24. marca (WebNoviny.sk) – Za rast cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach v ostatných týždňoch môže najmä vývoj ceny ropy na komoditných trhoch, keďže dosiahla štvormesačné maximá.


Ako pre agentúru SITA uviedol analytik spoločnosti J&T Banka Stanislav Pánis, od začiatku tohto roka cena ropy Brent narástla o vyše 25 %, od vianočných miním dokonca o vyše 33 %.


Zakopanie sekery medzi USA a Čínou

Analytik J&T Banky vidí päť hlavných dôvodov, za ktorými možno hľadať nárast ceny ropy Brent na trhoch. „Prvý dôvodom je, že prehnané obavy z príchodu recesie na Západe sa nenapĺňajú, práve naopak, svetové hospodárstvo vykazuje prvé znaky stabilizácie a odrazu aktivity,“ povedal Pánis.

Druhým dôvodom je podľa neho očakávanie trhov, že “sekera obchodnej vojny medzi USA a Čínou by mala byť zakopaná”, a teda dopyt po komodite by sa nemal výraznejšie spomaliť.

„Treťou príčinou je obmedzovanie ťažby ropy organizáciou OPEC a spolupracujúcich krajín, kde compliance (dodržiavanie kvót – pozn. red.) Saudskej Arábie je zatiaľ viac ako 100-percentné, teda znížila ťažbu viac, ako bolo dohodnuté,“ dodal Pánis.

Vlna zdražovania sa zastaví

Ďalším dôvodom sú uvalené sankcie Spojených štátov na Irán a Venezuelu, ktoré takisto znižujú ponuku suroviny na trhu. „A po piate, rope pomáha aj spomaľovanie tempa rastu americkej bridlicovej ťažby,“ upozornil Pánis.

Analytik očakáva, že v nasledujúcich týždňoch by sa mal nárast cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach stabilizovať.

„Vzhľadom k tomu, že ceny ropy v ostatných týždňoch narástli len minimálne a trh sa konsolidoval, očakávame, že sa v podstate zastaví aj ostatná vlna zdražovania palív na našich čerpacích staniciach. To znamená, že ceny 95-oktánového benzínu ostanú okolo jedného eura a 30 centov a nafty okolo jedného eura a 25 centov,“ uzavrel Pánis.

Zmeny cien pohonných látok

Už šiesty týždeň po sebe zdražel na slovenských čerpacích staniciach najpredávanejší 95-oktánový benzín. Zvýšili sa aj ceny 98-oktánového benzínu a LPG.

Ako informoval Štatistický úrad SR, ceny 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšili o 0,15 %, ceny 98-oktánového benzínu o 0,13 % a LPG o 0,18 %. Výrazne sa znížili ceny motorovej nafty, a to o 0,64 %. Ceny CNG zostali nezmenené.

Slovenskí motoristi tak mohli v jedenástom týždni tohto roka natankovať na čerpacích staniciach na Slovensku najpredávanejší 95-oktánový benzín v priemere za 1,296 eura za liter, 98-oktánový benzín stál 1,502 eura za liter.

Motorovú naftu si mohli motoristi v priemere kúpiť za 1,244 eura za liter a LPG si mohli zadovážiť za 0,569 eura za liter. Priemerná cena CNG bola 1,198 eura za kilogram.

Viac k témam: cena benzínu, ceny pohonných látok, pohonné látky, Severomorská ropa Brent, Svetové komoditné trhy
Zdroj: Webnoviny.sk – Za rast cien pohonných látok môže zdraženie ropy na komoditných trhoch, očakáva sa stabilizovanie © SITA Všetky práva vyhradené.


Top