Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Výstavba úseku D1 Budimír – Bidovce pokračuje podľa plánu, minister Érsek hovoril aj o probléme

Výstavba úseku D1 Budimír – Bidovce pokračuje podľa plánu, minister Érsek hovoril aj o probléme

KOŠICE 19. novembra (WebNoviny.sk) – Zástupcovia Európskej komisie (EK), členovia monitorovacieho výboru a poradného orgánu JASPERS, spolu s ministrom dopravy a výstavby Arpádom Érsekom v pondelok kontrolovali, ako pokračuje výstavba diaľničného úseku D1 Budimír – Bidovce pri Košiciach.


Minister Érsek na brífingu uviedol, že stavba napreduje napriek zosuvu pôdy v záreze na desiatom kilometri. Ocenil rýchle technické riešenie problému zo strany zhotoviteľa. Generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin ministra ubezpečil, že táto časť diaľnice bude hotová v decembri 2019.


Severojužné diaľničné spojenie

„Hovoril som so zhotoviteľom, že chcem, aby sa stavba dokončila riadne a načas, aby sa mohlo plynulo začať stavať na úseku rýchlostnej cesty R2 Košice-Šaca – Košické Olšany,“ povedal Érsek s tým, že výberové konanie na dlhšiu časť vypíšu ešte v tomto roku a začiatkom budúceho roku aj na kratšiu časť.

Rýchlostná cesta R2 medzi Šacou a Košickými Olšanmi bude prepájať diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R-4 Košice Milhosť s pokračovaním na hranicu s Maďarskom.

Skompletizuje sa tak severojužné diaľničné prepojenie a vznikne južný obchvat Košíc, ktorý urýchli dopravu nielen Košičanom a celému regiónu, ale najmä tranzitnú dopravu z Poľska a Maďarska.

Štyri mimoúrovňové križovatky

Diaľničný úsek D1 Budimír – Bidovce je dlhý 14,4 kilometra a ukončený má byť v decembri 2019. Okolité komunikácie sa napoja cez štyri mimoúrovňové križovatky Budimír, Hrašovík, Košické Olšany a Bidovce.

Úsek je financovaný z európskych štrukturálnych investičných fondov a celková výška nenávratného finančného príspevku predstavuje 203 miliónov eur. Zmluvná hodnota diela je 197 miliónov eur.

Minister Érsek spolu s členmi monitorovacieho výboru si potom pozreli dokončenú druhú etapu modernizácie električkových tratí v Košiciach. Mesto modernizovalo takmer osem kilometrov rozhodujúcich tratí za 94 miliónov eur z eurofondov.

Nové električky

Obyvatelia mesta využívajú aj 46 nových električiek, čo je podľa Érseka výrazný krok z zatraktívneniu verejnej osobnej dopravy v meste.

Érsek za výrazný úspech považuje aj to, že Brusel Košiciam predplatí 15 miliónov eur na DPH, ktoré pôvodne nepovažoval za oprávnený výdavok. Dodal, že Košice sú dobrým príkladom využitia európskych peňazí na rozvoj infraštruktúry.

Ocenil, že mesto pripravuje ďalšie infraštruktúrne projekty – modernizáciu údržbovej základne Depo a projektovú dokumentáciu na pokračovanie modernizácie električkových tratí Alejová – križovatka VSS a križovatka VSS – sídlisko Nad jazerom.

Viac k témam: Arpád Érsek, diaľnica D1, EK Európska komisia, NDS Národná diaľničná spoločnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Výstavba úseku D1 Budimír – Bidovce pokračuje podľa plánu, minister Érsek hovoril aj o probléme © SITA Všetky práva vyhradené.


Top