Ste tu
Home > Zaujímavosti > Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo, schválil parlament

Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo, schválil parlament

25.11.2020 (Webnoviny.sk) – Škótsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá sprístupnila menštruačné potreby pre všetkých zadarmo. Škótsky parlament v utorok večer jednohlasne schválil príslušný návrh zákona, ktorý ukladá miestny úradom povinnosť zabezpečiť, aby boli produkty, ako napríklad tampóny či menštruačné vložky, dostupné pre každého, kto ich potrebuje. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Školy to už robia

Miestne rady sa môžu samé rozhodnúť, aké praktické opatrenia zavedú, musia však „primerane ľahko“ a „primerane dôstojne“ poskytnúť prístup k rôznym druhom menštruačných výrobkov „každému, kto ich potrebuje“.

Plán musí fungovať do dvoch rokov, odvtedy, čo sa návrh stane zákonom. Schválená legislatíva uvádza, že ministri môžu v budúcnosti uložiť povinnosť poskytovať menštruačné potreby iným „špecifikovaným orgánom verejnej služby“.

Zároveň tiež, uzákoňuje bezplatné poskytnutie takýchto potrieb na školách a univerzitách. To sa už síce deje, ale takto to má zákonnú ochranu.

Menštruačná chudoba

Návrh zákona parlamentu predložila labouristická poslankyňa Monica Lennon, ktorá bojuje za ukončenie menštruačnej chudoby od roku 2016.

Podľa nej je to „praktická a progresívna“ legislatíva, na ktorej dôležitosti ešte pridala pandémia koronavírusu.

„Menštruácie sa pre pandémie nezastavia a práca na zlepšení prístupu k nevyhnutným tampónom, vložkám a opakovane použiteľným produktom nikdy nebola dôležitejšia,“ vysvetlila politička.

Viac k témam: menštruácia, menštruačné potreby
Zdroj: Webnoviny.sk – Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo, schválil parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

Top