Ste tu
Home > Ekonomika > Automobilový priemyseľ > Volkswagen Slovakia je opäť v hre, minulý rok dosiahol obrat vo výške 9,75 miliárd eur

Volkswagen Slovakia je opäť v hre, minulý rok dosiahol obrat vo výške 9,75 miliárd eur

22.4.2021 (Webnoviny.sk) – Spoločnosť Volkswagen Slovakia dosiahla v minulom roku obrat vo výške 9,75 mld. eur a zisk pred zdanením 278 mil. eur. Ako informovala automobilka, za solídnym obratom s minimálnym medziročným poklesom stojí predovšetkým efektívne riadenie produkcie, zvyšovanie efektivity vo všetkých oblastiach a produkčný mix.


„Po nepriaznivom prvom polroku 2020 sme sa vrátili do hry vďaka prísnej disciplíne v oblasti nákladov a plnému nasadeniu vo všetkých oblastiach,“ uviedol k výsledkom predseda predstavenstva Oliver Grünberg.


Počet vyprodukovaných vozidiel bol nižší

Päťtýždňová odstávka v súvislosti s epidémiou koronavírusu sa však odzrkadlila na počte vyprodukovaných vozidiel. V uplynulom roku bolo v Bratislave vyrobených 309 348 vozidiel piatich koncernových značiek, z čoho tvorili približne 75 % SUV a štvrtinu malé mestské vozidlá.

Rok predtým pritom z výrobných liniek zišlo 377 750 a v roku 2018 až 408 208 vozidiel. V Bratislave bolo tiež vlani vyprodukovaných 96 280 prevodoviek, z martinského závodu odišlo 21,8 mil. komponentov a stupavská Nástrojáreň SK zhotovila 4 700 nástrojov pre výrobné prevádzky.

Úspešný rok aj napriek pandémii

Firma pritom celkovo hodnotí minulý rok ako veľmi úspešný.

„A to i napriek extrémne náročným globálnym podmienkam, ktoré ešte vyostrila pretrvávajúca epidémia koronavírusu a s ňou spojené negatívne efekty v dodávateľskom reťazci,” konštatuje.

Spoločnosť však predovšetkým získala do najbližších rokov nové investície do výšky 500 mil. eur, ktoré budú smerovať najmä do nábehu produkcie dvoch nových modelov.

Vyrábať bude novú generáciu Volkswagen Passat a Škoda Superb, ktorých štart produkcie je plánovaný na rok 2023.

Hybridy tvorili takmer štvrtinu produkcie

Podiel elektrických a plug-in hybridných vozidiel sa v minulom roku v medziročnom porovnaní zvýšil trojnásobne a tvoril takmer štvrtinu produkcie. Koncom roka odštartovala výroba v poradí 9. modelu Škoda Karoq, čím bratislavský závod poskytol sesterskej značke doplnkové výrobné kapacity.

Najväčšími exportnými trhmi podľa obratu boli vlani Čína (24 %), USA (22 %) a Nemecko (14 %). Najvyšší podiel nakupovaného výrobného materiálu pochádza z Nemecka (37 %), nasledujú slovenskí dodávatelia, u ktorých dosiahla hodnota nakupovaného materiálu pre výrobu vozidiel 2,2 mld. eur (26 %).

Volkswagen Slovakia

…vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako 6 miliónov vozidiel. Od svojho vzniku u nás preinvestoval vyše 4,5 mld. eur.

Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, Seat Mii electric, Škoda CITIGOe iV a Škoda Karoq.

Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel. Volkswagen Slovakia aktuálne zamestnáva 11 500 ľudí, z ktorých vyše 40 % pracuje v podniku dlhšie ako 10 rokov.

Viac k témam: elektrické autá, investície, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Volkswagen Slovakia je opäť v hre, minulý rok dosiahol obrat vo výške 9,75 miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.


Top