Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Vo vysokohorskom teréne je malé lavínové nebezpečenstvo, situáciu na horách mení striedanie teplôt

Vo vysokohorskom teréne je malé lavínové nebezpečenstvo, situáciu na horách mení striedanie teplôt

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – Vo vysokohorskom teréne pohorí trvá zrána, s výnimkou Vysokých Tatier, malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní vplyvom oteplenia stúpa nebezpečenstvo na mierne, 2. stupeň. Vo Vysokých Tatrách trvá mierne po celý deň.


Silný vietor navieval sneh

Vplyvom striedania teplôt v priebehu dňa a noci sa snehová pokrývka výrazne stabilizovala. Horšia je situácia vo vysokých polohách nad 2000 m n. m. najmä severných a severovýchodných expozícií, kde silný vietor počas posledného sneženia navieval sneh do dosiek a vankúšov.


Na severných svahoch sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú aj kritické vrstvy hranatozrnného snehu. Uvoľnenie lavín je tu možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch (nad 30°). Počas dňa je na južných svahoch možný výskyt menších lavín s mokrého snehu, na trávnatom podklade aj základové (kĺzavé) lavíny. Lavínové nebezpečenstvo zotrváva.

Snehová pokrývka je dobre stabilizovaná

Sobotné ráno bolo na horách jasné, na západe a v kotlinách hmla a stredná oblačnosť. Teplota vzduchu sa udržuje v rozpätí od -8 do -4°C. Fúkal len slabý, na hrebeňoch čerstvý vietor juhozápadných smerov do 10 m/s. Snehová pokrývka je po predchádzajúcom oteplení a následne ochladení pomerne dobre stabilizovaná. Jej povrch je väčšinou tvrdý, zmrznutý a nosný. Na slnkom osvietených svahoch v polohách do 2000 m n.m. začal sneh firnovatieť, zrána je zamrznutý a veľmi tvrdý, v priebehu dňa je mokrý, maximálne do hrúbky 10 cm.

V najvyšších polohách (nad 2000m) na severných, severovýchodných svahoch stále nájdeme previaty suchý sneh, kde sú naviate snehové vankúše a doskový sneh. Na severných svahoch, vo vyšších polohách sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú aj kritické vrstvy hranatozrnného snehu. Horské hrebene a rebrá najvyšších polôh sú často vyfúkane do tvrdého podkladu, takisto tu nájdeme vytvorené snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne.

Viac k témam: lavínové nebezpečenstvo, lavíny, sneh
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo vysokohorskom teréne je malé lavínové nebezpečenstvo, situáciu na horách mení striedanie teplôt © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top