Ste tu
Home > Kultúra > Divadlo > Vo veku 94 rokov zomrel Andrej Mojžiš, generáciami milovaná herecká legenda

Vo veku 94 rokov zomrel Andrej Mojžiš, generáciami milovaná herecká legenda

Zdieľaj tento článok

5.2.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 94 rokov zomrel v utorok 4. februára herec Andrej Mojžiš. Agentúru SITA o tom informovala vedúca obchodno-marketingového oddelenia Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene (DJGT) Gabriela Valentínyová.


„Meno herca Andreja Mojžiša patrí k najvýznamnejším menám divadelných osobností na Slovensku. Generáciami milovaná legenda zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského bola neodmysliteľne spätá s mestom Zvolen,“ uvádza o hercovi divadlo, kde začal pôsobiť v roku 1953.


Elegán, šľachtic, muž s charizmou

Vďaka svojim kvalitám sa Mojžiš stal jedným z najobsadzovanejších mimobratislavských hercov vo filmoch aj televíznych inscenáciách, jeho hlas znel v mnohých oceňovaných rozhlasových hrách. V divadle stvárnil vyše 150 rôznorodých postáv zo svetového i domáceho repertoáru.

V srdciach divákov ostáva Mojžiš elegánom, šľachticom, mužom s charizmou, ktorý presvedčivo zahral kráľa aj tuláka.

V roku 2015 oslávil Andrej Mojžiš životné jubileum 90 rokov. Pri tejto príležitosti usporiadalo jeho domovské divadlo galavečer na celoslovenskej úrovni „Andrej Mojžiš – Rytier v službách divadla“. Zároveň divadlo vydalo rovnomennú knihu venovanú tejto hereckej legende.

Viaceré vyznamenania a ceny

Majstrovstvo Andreja Mojžiša bolo odmenené viacerými vyznamenaniami a cenami. V roku 1998 získal Cenu mesta Zvolen. V roku 2000 Cenu Jozefa Kronera za celoživotné dielo. V roku 2007 prevzal z rúk prezidenta SR Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

V roku 2008 Cenu Čestný Motýľ za celoživotný prínos pre DJGT. V roku 2015 prevzal Cenu predsedu Národnej rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania. Andrej Mojžiš sa narodil dňa 16. októbra 1925 v Kremnici a zomrel dňa 4. februára 2020 vo Zvolene.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 94 rokov zomrel Andrej Mojžiš, generáciami milovaná herecká legenda © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top