Ste tu
Home > Správy > Svet > Vlastník zaseknutej lode Ever Given žiada majiteľov nákladu, aby sa podieľali na náhrade škody

Vlastník zaseknutej lode Ever Given žiada majiteľov nákladu, aby sa podieľali na náhrade škody

Zdieľaj tento článok

30.4.2021 (Webnoviny.sk) – Japonský majiteľ mohutnej nákladnej lode, ktorá takmer na týždeň zablokovala Suezský prieplav a zastavila tak globálny obchod, žiada vlastníkov nákladu o zdieľanie nákladov za škody, ktoré požadujú egyptské orgány.


Škoda za deväťsto miliónov dolárov

Spoločnosť Shoei Kisen Kaisha Ltd. v piatok uviedla, že požiadala niekoľkých majiteľov približne 18-tisíc kontajnerov, ktoré prepravovala, aby sa podieľali na zaplatení škody. Systém zdieľania škôd sa často používa pri námorných nehodách krytých poistením.


V prípade uviaznutej lode Ever Given by sa mala náhrada škody pohybovať na úrovni asi 916 miliónov dolárov (približne 755 miliónov eur).

Loď sa zasekla na brehu prieplavu

Štyristo metrov dlhá a 200-tisíc ton ťažká loď sa 23. marca vzpriečila v prieplave a zasekla sa na brehu. Jej uvoľnenie okrem iného zahŕňalo flotilu silných remorkérov a bagrovacích plavidiel, ktoré odbagrovali 30-tisíc kubických metrov bahna a piesku.

Cez Suezský prieplav prechádza zhruba 12 % svetového obchodu. Podľa dát časopisu Lloyd’s List, ktorý sa venuje nákladnej preprave, blokáda prieplavu denne bránila preprave tovaru v hodnote viac ako 9 miliárd dolárov.

Viac k témam: havária lode, loď Ever Given, Suezsky prieplav
Zdroj: Webnoviny.sk – Vlastník zaseknutej lode Ever Given žiada majiteľov nákladu, aby sa podieľali na náhrade škody © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top