Ste tu
Home > Správy > Vládne sily a NATO usmrtili v tomto roku v Afganistane viac civilistov ako militanti z Talibanu

Vládne sily a NATO usmrtili v tomto roku v Afganistane viac civilistov ako militanti z Talibanu

30.7.2019 (Webnoviny.sk) – Afganskí vládni vojaci a sily Severoatlantickej aliancie usmrtili v prvej polovici roka 2019 viac civilistov ako militanti z Talibanu a ďalší povstalci. V utorok o tom informovala misia OSN v Afganistane.

Nálety a nočné útoky na úkryty militantov

Väčšina civilistov prišla o život počas spoločných operácií afganskej armády a NATO, ktoré zahŕňali nálety a nočné útoky na úkryty militantov. Tí sa pritom často ukrývajú v oblastiach obývaných civilistami.

Správa uvádza, že afganské sily zabili počas prvých šiestich mesiacov tohto roka 403 civilistov a medzinárodné sily ďalších 314, čo je celkovo 717.

Taliban útočí v krajine takmer denne

Militanti z hnutia Taliban, odnože teroristickej organizácie Islamský štát a ďalší povstalci pripravili za rovnaké obdobie o život 531 civilistov.

Asi 300 z nich bolo pritom priamymi terčmi útokov. Taliban uskutočňuje útoky v krajine takmer denne, pričom cieľom sú najmä bezpečnostné sily. Islamský štát útočí rovnako na príslušníkov bezpečnostných zložiek, ako aj na členov šiitskej menšiny.

Vláda v Kábule, afganská armáda ani medzinárodná koalícia sa k správe OSN zatiaľ nevyjadrili.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov, Taliban, teroristická organizácia Islamský štát (IS), útoky
Zdroj: Webnoviny.sk – Vládne sily a NATO usmrtili v tomto roku v Afganistane viac civilistov ako militanti z Talibanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top