Ste tu
Home > Ekonomika > Vláda už neschvaľuje minimálnu mzdu, jej výšku na ďalší rok môže stanoviť vzorec

Vláda už neschvaľuje minimálnu mzdu, jej výšku na ďalší rok môže stanoviť vzorec

Zdieľaj tento článok

1.1.2020 (Webnoviny.sk) – Od roku 2021 bude minimálna mzda na Slovensku dosahovať najmenej 60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Vyplýva to z novely zákona o minimálnej mzde, ktorá nadobúda účinnosť od 1. januára tohto roka.


V roku 2021 by minimálna mzda mala tvoriť aspoň 60 % z priemernej mzdy na Slovensku v roku 2019, čím by mohli najnižšie zárobky na Slovensku vzrásť z tohtoročných 580 eur až na 653 eur.


Dohoda má prednosť

Podľa makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií zo septembra minulého roka by totiž priemerná hrubá mzda na Slovensku za rok 2019 mohla dosiahnuť 1 088 eur. Výšku priemernej mzdy na Slovensku za rok 2019 zverejní Štatistický úrad SR začiatkom marca tohto roka.

Pri stanovovaní sumy minimálnej mzdy na rok 2021 a ďalšie roky bude mať prednosť dohoda zamestnávateľov a odborárov.

Ak sa na sume minimálnej mzdy na rok 2021 spoločne dohodnú zamestnávatelia a odborári do 15. júla tohto roka alebo dohoda o najnižších hrubých zárobkoch nastane spoločne s predstaviteľmi vlády na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR do 31. augusta tohto roka, dohodnutá výška minimálnej mzdy bude záväzná.

Môže sa uplatniť vzorec

To, že sa odborári so zamestnávateľmi dohodnú na sume minimálnej mzdy na ďalší rok, je však málo pravdepodobné. Takúto bipartitnú dohodu totiž v posledných dvadsiatich rokoch nedosiahli. Odborári pritom každoročne požadujú zvýšiť najnižšie hrubé zárobky viac, ako navrhuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Ak sa sociálni partneri na výške minimálnej mzdy na rok 2021 a ďalšie roky do konca augusta tohto roka nedohodnú, uplatní sa vzorec, podľa ktorého sa minimálna mzda od roku 2021 určí ako 60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Novú výšku minimálnej mzdy od tohto roka už nebude schvaľovať vláda. Sumu mesačnej a hodinovej minimálnej mzdy dohodnutej sociálnymi partnermi alebo určenej podľa zákonného vzorca Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejní oznámením v Zbierke zákonov SR.

Viac k témam: minimálna mzda, mzdy, Priemerná mzda
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda už neschvaľuje minimálnu mzdu, jej výšku na ďalší rok môže stanoviť vzorec © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top