Ste tu
Home > Ekonomika > Vláda má pre opatrovateľov dobré správy, od júla si finančne prilepšia

Vláda má pre opatrovateľov dobré správy, od júla si finančne prilepšia

Zdieľaj tento článok

30.6.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. júna, 12:18


Opatrovateľom v produktívnom veku a opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa od začiatku júla tohto roka zvýši príspevok na opatrovanie. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu s pripomienkou schválila vláda.


Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) stúpne takmer o 32 eur na 508,44 eura mesačne.

Stúpne aj hodinová sadzba

Ak poberateľ príspevku dostáva nejaký druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok pôjde nahor takmer o 16 eur na 254,22 eura.

Od začiatku budúceho mesiaca stúpne aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 64 centov na 4,82 eura. Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

„Pomôžeme tým 76-tisíc ľudom, ktorí potrebujú starostlivosť vzhľadom na svoj zdravotný stav,” povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Ide o 11,8 tisíca poberateľov príspevkov na osobnú asistenciu a o 64,5 tisíca osôb, ktoré od štátu dostávajú príspevok na opatrovanie.

Približne 41-tisíc poberateľov opatrovateľského príspevku je pritom v produktívnom veku a zvyšných 23,5 tisíca poberateľov opatrovateľského príspevku dostáva popri tejto dávke aj dôchodok. V tomto roku si zvýšenie príspevkov podľa Krajniaka zo štátneho rozpočtu vyžiada viac ako 14 miliónov eur.

Dohode predchádzala búrlivá diskusia

„Po veľmi búrlivej diskusii na vláde nastala dohoda, že tie zdroje nájdu spoločne ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a ministerstvo financií,” povedal. Niektoré inštitúcie v rezorte práce podľa Krajniaka hospodária veľmi zodpovedne a bude možné v tejto oblasti nájsť prostriedky na zvýšenie vládou schválených príspevkov.

Peňažný príspevok na opatrovanie štát poskytuje priamo osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie.

Jeho výška je stanovená v závislosti od toho, či opatrovateľ poberá, resp. nepoberá niektorú zo zákonom ustanovených dôchodkových dávok, od počtu opatrovaných fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a od rozsahu poskytovaného opatrovania.

Schváleným nariadením sa zvýšia všetky mesačné výšky peňažného príspevku na opatrovanie u opatrovateľov v tzv. produktívnom veku, ako aj u opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku.

Viac k témam: finančný príspevok, opatrovanie, opatrovatelia, príspevok na opatrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda má pre opatrovateľov dobré správy, od júla si finančne prilepšia © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top