Ste tu
Home > Správy > Video: Španielsko sa spamätáva po násilných protestoch v Katalánsku, štrajk začali aj študenti

Video: Španielsko sa spamätáva po násilných protestoch v Katalánsku, štrajk začali aj študenti

16.10.2019 (Webnoviny.sk) – Španielsko sa spamätáva po dvoch dňoch násilných stretov medzi políciou a demonštrantmi v Katalánsku, ktorí protestujú proti dlhoročným trestom odňatia slobody pre deväť separatistických lídrov. Situácia je naďalej napätá.


V stredu sa začali niekoľkotisícové protestné pochody vo viacerých katalánskych mestách s cieľom dosiahnuť do piatka Barcelonu. Svoj štrajk začali aj študenti. Organizátori vyzývajú na pokojné protesty.


Zapálili barikády

Počas utorkových stretov s protestujúcimi sa podľa španielskeho ministerstva vnútra zranilo 54 členov katalánskych policajných jednotiek a 18 štátnych policajtov.

Pri násilných pouličných bitkách v utorok v noci zatkla polícia v katalánskej metropole Barcelona 29 ľudí. Demonštranti zapálili podľa ministerstva v uliciach viac ako 150 barikád. Ošetrenie potrebovalo 125 ľudí z radov demonštrantov aj polície.

Odsúdenie lídrov

Španielsky najvyšší súd v pondelok odsúdil deviatich katalánskych separatistických lídrov na väzenie v trvaní od deviatich do 13 rokov.

Obvinenia z protištátnej činnosti súvisia s ich úlohou v referende za nezávislosť Katalánska z roku 2017. Medzi odsúdenými sú významní politici z katalánskej vlády, vplyvní aktivisti a ľudia z prostredia kultúry.

Viac k témam: demonštrácie, Katalánsko, španielska polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Španielsko sa spamätáva po násilných protestoch v Katalánsku, štrajk začali aj študenti © SITA Všetky práva vyhradené.


Top