Ste tu
Home > Zaujímavosti > Video: Raketa Sojuz-2 sa pripojila k vesmírnej stanici ISS, robot Fedor sa ospravedlnil za meškanie

Video: Raketa Sojuz-2 sa pripojila k vesmírnej stanici ISS, robot Fedor sa ospravedlnil za meškanie

27.8.2019 (Webnoviny.sk) – Ruskej kozmickej lodi s humanoidným robotom sa po sobotňajšom neúspechu napokon podarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos v utorok informovala, že kozmická loď, na ktorej palube sa nachádza robot Fedor a ďalší náklad, sa pripojila v skorých ranných hodinách.

Fedor o úspechu informoval na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. „Ospravedlňujem sa za meškanie. Uviazol som v premávke. Už som však pripravený začať pracovať,“ uviedol robot, ktorý počas dvoch týždňov na ISS vykoná niekoľko testov.

Rusko vyslalo k ISS kozmickú loď s Fedorom vo štvrtok z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Využilo pritom novú raketu Sojuz-2, ktorá nahradí tú doterajšiu s názvom Sojuz-FG. Stať by sa tak malo na budúci rok.

Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica, kozmická loď Sojuz, robot
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Raketa Sojuz-2 sa pripojila k vesmírnej stanici ISS, robot Fedor sa ospravedlnil za meškanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Top