Ste tu
Home > Správy > Video: Katalánski lídri sa dozvedeli svoje tresty, proti verdiktu protestovali stovky ľudí

Video: Katalánski lídri sa dozvedeli svoje tresty, proti verdiktu protestovali stovky ľudí

14.10.2019 (Webnoviny.sk) – Španielsky najvyšší súd odsúdil deviatich katalánskych separatistických lídrov na väzenie v trvaní od deviatich do 13 rokov. Obvinenia z protištátnej činnosti súvisia s ich úlohou v referende za nezávislosť Katalánska z roku 2017.

Troch ďalších obvinených uznal súd vinnými z neposlušnosti a udelil im pokuty. Všetci svoju vinu odmietajú. Informuje o tom britská mediálna spoločnosť BBC.

Stovky protestujúcich

Pre bývalého viceprezidenta Katalánska Oriola Junquerasa žiadala prokuratúra trest až 25 rokov väzenia. Najvyššie postavený líder za nezávislosť v tomto procese dostal nakoniec najdlhší trest 13 rokov väzenia za protištátnu činnosť a zneužitie verejných fondov. Obžalovaných súd oslobodil od vážnejších obvinení zo vzbury.

Po vyhlásení verdiktu vyšli do ulíc Barcelony podporovatelia nezávislosti Katalánska. Žiadali oslobodiť politických väzňov a ostatných vyzývali na vyjdenie do ulíc. Stovky protestujúcich demonštrovali v uliciach už počas víkendu.

Medzi odsúdenými sú významní politici z katalánskej vlády, vplyvní aktivisti a ľudia z prostredia kultúry. Deviati z nich strávili mesiace vo vyšetrovacej väzbe. Bývalý katalánsky prezident Carles Puigdemont utiekol v októbri 2017 pred zatknutím do Belgicka.

Nezávislosť Katalánska

Tri týždne po konaní referenda v roku 2017 katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť Katalánska. Zasiahla však ústredná vláda v Madride a niekoľko katalánskych lídrov muselo utiecť alebo ich pozatýkali.

Katalánski nacionalisti sa dlho sťažujú, že ich región s takmer tisícročnou históriou posiela do chudobnejších oblastí Španielska príliš veľa peňazí, keďže daňovú politiku má na starosti Madrid.

Bohaté Katalánsko je domovom pre 7,5 milióna ľudí, má svoj vlastný jazyk, parlament, zástavu aj hymnu.

Viac k témam: Katalánsko, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Katalánski lídri sa dozvedeli svoje tresty, proti verdiktu protestovali stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Top