Home > Šport > Cyklistika > Video: Ekvádorčan Carapaz uspel v náročnom závere a vyhral štvrtú etapu na Giro d’Italia

FRASCATI 14. mája (WebNoviny.sk) – Ekvádorský cyklista Richard Carapaz sa stal víťazom utorkovej 4. etapy na Giro d’Italia, úvodnom z trojice podujatí Grand Tour v tejto sezóne.

Úspešný dlhý útok

Jazdec tímu Movistar uspel v náročnom závere vo Frascati, keď sa vo finiši osemčlennej skupiny rozhodol podniknúť dlhý útok a vyšlo mu to.

Na druhom mieste skončil Austrálčan Caleb Ewan zo zoskupenia Lotto Soudal, tretiu priečku obsadil domáci Diego Ulissi (UAE Team Emirates). Obaja prišli do cieľa v rovnakom čase ako víťaz. Etapa štartovala v Orbetelle a merala 235 km.

Dvadsaťpäťročný Carapaz si pripísal šieste profesionálne víťazstvo, na Gire to bola pre neho druhá víťazná etapa. Tešil sa aj vlani v 8. etape na vrchole stúpania Montevergine di Mercogliano.

Roglič stále v ružovom

Ružový dres lídra pretekov si udržal Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma), ktorého klasifikovali na šiestej pozícii s odstupom dvoch sekúnd.

Dvadsaťdeväťročný víťaz tohtosezónnych “etapákov” Okolo Romandie, Tirreno-Adriatico a Okolo SAE zvýšil svoje vedenie, pred Britom Simonom Yatesom (Mitchelton-Scott) má náskok 35 sekúnd, tretí Talian Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) zaostáva o 39 sekúnd.

Veľkú ranu inkasoval Tom Dumoulin – Holanďan v službách tímu Sunweb sa stal asi 6 km pred cieľom obeťou pádu a finišoval až štyri minúty za Rogličom.

Giro d’Italia 2019

utorok

4. etapa (Orbetello – Frascati, 235 km): 1. Richard Carapaz (Ekv.) Movistar 5:58:17 h, 2. Caleb Ewan (Aus.) Lotto Soudal, 3. Diego Ulissi (Tal.) UAE Team Emirates – obaja rovnaký čas ako víťaz, 4. Pascal Ackermann (Nem.) Bora-Hansgrohe, 5. Florian Sénéchal (Fr.) Deceuninck-Quick Step, 6. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma – všetci +2 s

Poradie po 4. etape: 1. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma 16:19:20 h, 2. Simon Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +35 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Bahrain-Merida +39, 4. Miguel Ángel López (Kol.) Astana, 5. Diego Ulissi (Tal.) UAE Team Emirates – obaja +44, 6. Rafal Majka (Poľ.) T

Trio domácich v úniku

V utorkovom úniku sa ocitli traja domáci cyklisti – Marco Frapporti (Androni Giocattoli-Sidermec), Mirco Maestri (Bardiani-CSF) a Damiano Cima (Nippo-Vini Fantini-Faizane). Vedúca trojica si rýchlo budovala náskok, ktorý sa približne 190 km pred cieľom vyšplhal až na 12:35 min. Od tej chvíle pelotón pomaly sťahoval manko.

Jedinú horskú prémiu 4. kategórie Manciano (dĺžka 8 km, sklon 3,7 %) vyhral Frapporti a pripísal si tri body do vrchárskej súťaže. Devätnásť kilometrov pred koncom boli vpredu už len dvaja jazdci, keď sa Frapporti s Maestrim striasli Cimu. Vtedy ich náskok pred hlavnou skupinou mal hodnotu 1:20 min.

Dumoulin krvácal

Pelotón definitívne dostihol jazdcov vpredu 10 km pred cieľom a začal sa záverečný boj o pozície. Hlavnú skupinu potom rozdelil pád a na čelo sa dostalo asi 20 cyklistov. Nachádzal sa tam aj líder pretekov Roglič, naopak, v problémoch bol Dumoulin, ktorému krvácalo ľavé koleno.

V náročnom závere do kopca nasadili jazdci UAE Team Emirates vysoké tempo a o víťazstvo si to rozdalo osem cyklistov. K dlhému útoku sa odhodlal Carapaz, o pár sekúnd na to za ním vyštartoval Ewan, ale už ho nestihol dostihnúť.

Stredajšia 5. etapa z Frascati do Terraciny (140 km) bude opäť vyhovovať šprintérom.

Viac k témam: Giro d´Italia
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Ekvádorčan Carapaz uspel v náročnom závere a vyhral štvrtú etapu na Giro d’Italia © SITA Všetky práva vyhradené.