Ste tu
Home > Správy > Video: Do domu exprezidenta Kirgizska vtrhli špeciálne sily, jeho stúpenci zajali rukojemníkov

Video: Do domu exprezidenta Kirgizska vtrhli špeciálne sily, jeho stúpenci zajali rukojemníkov

8.8.2019 (Webnoviny.sk) – Nočný pokus o zatknutie bývalého kirgizského prezidenta sa skončil neúspechom a zatknutím šiestich príslušníkov špeciálnych síl.

Tie vtrhli do rezidencie Almazbeka Atambajeva južne od hlavného mesta Biškek údajne vyzbrojené len zbraňami s gumovými projektilmi.

V nemocnici skončili desiatky ľudí

Atambajevovi stúpenci ho však bránili, pričom zabili jedného príslušníka zasahujúcich síl a šiestich zadržali. V rámci vyjednávania však súhlasili s ich prepustením výmenou za ich stiahnutie sa z obce Koi-Taš.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v nemocnici skončilo 45 ľudí. Razia vyvoláva otázky okolo politickej stability v Kirgizsku, ktoré hraničí s Čínou a leteckú základňu tam má ruská armáda.

Exprezidenta zbavili imunity

Kirgizský parlament v júni zbavil Atambajeva imunity, čím otvoril dvere trestnému stíhaniu. Exprezident čelí celej škále obvinení siahajúcich od korupcie až po pozemkové machinácie.

Atambajev, ktorý pôsobil vo funkcii hlavy štátu od roku 2011 do roku 2017, tvrdí, že obvinenia naňho našil súčasný prezident Sooronbaj Žeenbekov, ktorý bol kedysi jeho chránencom.

Viac k témam: diplomatická imunita
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Do domu exprezidenta Kirgizska vtrhli špeciálne sily, jeho stúpenci zajali rukojemníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top