Ste tu
Home > Správy > Video: Davy demonštrantov v Hongkongu zaplnili parky a námestia, líderka Lam odmieta odstúpiť

Video: Davy demonštrantov v Hongkongu zaplnili parky a námestia, líderka Lam odmieta odstúpiť

5.8.2019 (Webnoviny.sk) – Davy demonštrantov v Hongkongu zaplnili v pondelok v rámci generálneho štrajku verejné parky a námestia v niekoľkých hongkonských obvodoch. Po víkendových protestoch narušili počas rannej špičky chod metra v meste a aktivity bežného pracovného dňa.

Líderka Hongkongu Carrie Lam v pondelok na tlačovej konferencii uviedla, že pre nepokoje zamerané proti jej administratíve nemá v pláne odstúpiť. Za situáciu prebrala zodpovednosť a je rozhodnutá ju vyriešiť.

Búrlivé protesty v uliciach

Počas víkendu sa v uliciach mesta opäť zišli desiatky tisíc ľudí. Stavali barikády na cestách, z chodníkov vyberali dlažobné kocky a do vody vo Viktóriinom prístave hodili čínsku vlajku.

V obchodnej štvrti sedeli demonštranti oblečení v čiernom v tieni kancelárskych budov s otvorenými dáždnikmi a transparentmi označujúcimi políciu za „zločincov“. Vo vládnej štvrti zas na steny budov nasprejovali hanlivý nápis a heslo „Revolúcia našej doby“.

Pre štrajk zamestnancov museli tiež zrušiť viac ako 200 letov. Polícia v najmenej jednom mestskom obvode použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn.

Zvýšenie vplyvu Číny vyvolalo obavy

V Hongkongu sa už niekoľko týždňov konajú masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, ktoré sa pôvodne začali na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny.

Podľa kritikov by tento krok zvýšil vplyv Číny a vyvolával u nich obavy z toho, že by obral Hongkong o slobody, ktoré mu zaručuje princíp „jedna krajina, dva systémy“ zakotvený v zmluvách o prechode pod správu Číny v roku 1997.

Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila. Demonštranti však okrem toho začali požadovať aj priame voľby, rozpustenie súčasného zákonodarného zboru a vyšetrovanie údajnej policajnej brutality v Hongkongu.

Viac k témam: demonštrácie, návrh zákona, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Davy demonštrantov v Hongkongu zaplnili parky a námestia, líderka Lam odmieta odstúpiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Top