Ste tu
Home > Zaujímavosti > Viaceré lokality na ostrove Skye vyhlásia za chránené územia, Škótsko chce odradiť zberateľov fosílií

Viaceré lokality na ostrove Skye vyhlásia za chránené územia, Škótsko chce odradiť zberateľov fosílií

5.8.2019 (Webnoviny.sk) – Náleziská fosílií na škótskom ostrove Skye dostali status chránených území s cieľom odradiť zberateľov. Tí už vážne poškodili viaceré lokality na ostrove, ktorý je medzinárodne známy vďaka fosíliám starým viac ako 165 miliónov rokov, keď svojvoľne odnášali vzácne nálezy.

Škótska vláda preto rozhodla, že lokality vyhlási za chránené územia a ich narušenie tak bude prečinom. Fosílie tak už možno odstrániť len v záujme ich záchrany a na vedecké účely, so súhlasom organizácie Škótske prírodné dedičstvo (SNH).

Skye, známy aj ako škótsky „dinosaurí ostrov“, je bohatý na fosílie z obdobia strednej jury. Medzi najznámejšie nálezy patria napríklad najstaršie známe korytnačky, ktoré žili vo vode, odtlačky dinosaurích stôp, časti malého jurského cicavca Borealestes serendipitus či pozostatky pterosaurov.

Viaceré dôležité fosílie sú v opatere miestneho Staffin Dinosaur Museum, no mnohé sú už nenávratné stratené alebo poškodené.

Viac k témam: chránene uzemie, fosílie
Zdroj: Webnoviny.sk – Viaceré lokality na ostrove Skye vyhlásia za chránené územia, Škótsko chce odradiť zberateľov fosílií © SITA Všetky práva vyhradené.

Top