Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Viac ako 70 percent domácností na Slovensku môžu napadnúť hackeri, dôvodom sú slabé heslá

Viac ako 70 percent domácností na Slovensku môžu napadnúť hackeri, dôvodom sú slabé heslá

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Až dve z piatich slovenských digitálnych domácností, teda takých, ktoré disponujú takzvanými inteligentnými technickými zariadeniami, sú vystavené kybernetickým útokom. Podobné je to aj v susednej Českej republike.

Ukázal to rozsiahly výskum, do ktorého bolo zahrnutých celosvetovo 16 miliónov inteligentných domácich sietí, z toho 250-tisíc v Českej republike a 55-tisíc na Slovensku. Výsledky výskumu, za ktorým stála spoločnosť Avast, zverejnili v pondelok na veľtrhu Mobile World Congress v Barcelone.

Hackerom stačí jediné zle zabezpečené zariadenie

Najmenej jedno zraniteľné zariadenie má 42,3 percenta českých a 42,1 percenta slovenských digitálnych domácností. To zároveň znamená, že zraniteľné sú v týchto domácnostiach aj všetky ostatné zariadenia zapojené do domácich sietí.

Hackerom stačí jediné zle zabezpečené zariadenie, aby sa dostali do siete, a akonáhle sú v nej, môžu pristupovať k ostatným zariadeniam a osobným údajom, ktoré prenášajú alebo uchovávajú, vrátane živého nahrávania videí a hlasov,“ vysvetľuje šéf spotrebiteľskej divízie Avastu Ondřej Vlček.

Zraniteľných je podľa tohto výskumu až 85 percent českých a 77 percent slovenských domácich routerov. Okrem routerov a iných sieťových zariadení sú najzraniteľnejšími zariadeniami v slovenských a českých domácnostiach tlačiarne, bezpečnostné kamery, sieťové úložiská a inteligentné televízie.

Slabé heslá

Podobné výsledky vyšli aj v iných skúmaných krajinách, s niekoľkými odlišnosťami – celosvetovo sú napríklad najzraniteľnejším takýmto zariadením tlačiarne, ktoré sú v ČR a SR až na druhom mieste.

Pri väčšine slovenských aj českých problematických zariadení spočívala ich zraniteľnosť v tom, že mali slabé heslo alebo iba jednofázové overenie. Na Slovensku sa to týkalo 71 percent a v ČR 66,7 % domácností.

Druhým najčastejším dôvodom zraniteľnosti inteligentných zariadení (34,5 % domácností v ČR, 30,1 % domácností v SR) je to, že nikto neaktualizoval ich softvér.

Jednoduché bezpečnostné opatrenia, ako je nastavenie silných, unikátnych hesiel a dvojfázové overenie pri všetkých zariadeniach, a tiež udržiavanie aktuálneho softvéru pomocou bezpečnostných záplat a aktualizácií firmwareu, pomôžu významnou mierou zlepšiť integritu digitálnej domácnosti,“ radí Vlček.

Informácie pochádzajú od Pavla Klimeša zo spoločnosti Avast.

Viac k témam: hacker, výskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Viac ako 70 percent domácností na Slovensku môžu napadnúť hackeri, dôvodom sú slabé heslá © SITA Všetky práva vyhradené.

Top