Ste tu
Home > Ekonomika > Veľkoobchodná cena elektriny rastie, dôvodom najmä rekordne drahé emisné povolenky

Veľkoobchodná cena elektriny rastie, dôvodom najmä rekordne drahé emisné povolenky

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Veľkoobchodná cena elektriny na svetových trhoch znova rastie. Vlani zaknihovala cena elektriny prudký nárast, keď na Pražskej energetickej burze (PXE) za deväť mesiacov stúpla z 35 eur až na 60,5 eura za megawatthodinu.


Nárast na 55 eur za megawatthodinu

Podľa údajov z burzy sa ešte koncom marca tohto roku elektrina predávala za 48,8 eura, následne za tri týždne stúpla na 54 až 55 eur za megawatthodinu.


Ako uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Slovenských elektrární – energetických služieb Martin Kumpan, sú za tým najmä rekordné rasty ceny emisných povoleniek.

Ceny na jedenásťročných maximách

Cena emisných povoleniek s dodávkou v roku 2020 dosiahla minulý piatok jedenásťročné maximum. Dostala sa na úroveň 27,75 eura za tonu, čo je najviac od júla 2008. „V priebehu apríla cena povoleniek stúpla o 27 percent, kým cena plynu s dodávkou v roku 2020 narástla o 11 percent a uhlie o takmer 5 percent,“ komentoval vývoj na burze Kumpan.

Z dlhodobého hľadiska možno podľa neho hľadať za rekordným rastom ceny emisných povoleniek snahu Európskej únie o prechod k čistejším zdrojom energie. Od roku 2019 je v platnosti takzvaná rezerva trhovej stability (Market Stability Reserve), ktorá výrazne znižuje objem povoleniek v obehu. Z krátkodobého hľadiska podľa Kumpana skok ceny povoleniek súvisí s meniacou sa situáciou okolo brexitu.

Viac k témam: ceny elektriny
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľkoobchodná cena elektriny rastie, dôvodom najmä rekordne drahé emisné povolenky © SITA Všetky práva vyhradené.


Top