Ste tu
Home > Cirkev > PREČÍTAJ SI VEĽKÝ VEĽKONOČNÝ PREHĽAD

PREČÍTAJ SI VEĽKÝ VEĽKONOČNÝ PREHĽAD

Obdobie Veľkej noci všetci poznáme ako čas šibačky, prázdnin, no predovšetkým ako sviatok zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Povieme si o nich niečo bližšie a zároveň si pripomenieme termíny sviatočných dní.

Veľký veľkonočný prehľad

Z historického hľadiska má názov „Veľká noc“ korene v starovekom Egypte. Pod názvom „pesach“ alebo „pascha“ môžeme hľadať termín pomenovania odchodu Židov spod egyptského otroctva. Sviatkom Veľkej noci tradične predchádza obdobie pôstu, ktoré v cirkevnom ponímaní trvá 40 dní. Začiatkom pôstu sa tak končí obdobie fašiangov – čas plesov, bálov a zábav. V pôstnom období si veriaci úplne alebo čiastočne odriekajú jedlo alebo pôžitky, ktoré on sám uzná za vhodné. Hlavným významom pôstu je pokánie, no môže to byť brané aj ako príprava pred hlavnými sviatkami.

Prečítaj si: Veľkonočný špeciál (veľkonočné recepty podľa TvojTrebišov.sk)

hrudka

Termín Veľkej noci sa každoročne mení, v závislosti na jarnej rovnodennosti. Podľa kresťanských tradícií sa Veľká noc slávi prvú nedeľu po prvom jarnom splne, ktorý tohto roku pripadá na 11. apríl. To značí, že Veľkonočný týždeň tento rok začne o trochu neskôr ako po minulé roky.

Medzi neodňateľné tradície Veľkej noci patrí nepochybne aj oblievačka a poriadne vyšibanie prúteným korbáčom. Poďme sa teda na tieto tradície, ktoré sa konajú na Veľkonočný pondelok, pozrieť trochu z blízka. Pôvod šibania a polievania vodou môžeme hľadať v predkresťanskom období, kedy Slovania slávili koniec zimy a začiatok jari. Spravidla boli tieto oslavy spojené s pálením Moreny, ktorá znázorňovala zimu a jej ukončenie.

Pozri si fotoreportáž: Zemplínska oblievačka v podaní FS Komanička

Veľkonočná oblievačka

Polievanie mladých dievčat a žien vodou je tiež úzko späté so zdravím a krásou, ktorá hojne obliatu ženu či dievča určite neobíde. Chlapci na oplátku za dôkladné oblievanie od dievčat dostávajú kraslice, pohostenie alebo starší kúpači aj po „poháričku“. Známy slovenský básnik Ján Kollár vo svojich básňach zároveň spomína možnosť spätného olievania chlapcov na Veľkonočný utorok. Je už len na Vás, dievčatá, či túto možnosť využijete.

Prehľad sviatočných dní počas Veľkej noci:

Kvetná nedeľa – 9. apríla 2017

Zelený štvrtok – 13. apríla 2017

Veľký piatok – 14. apríla 2017

Biela sobota – 15. apríla 2017

Veľkonočná nedeľa – 16. apríla

Veľkonočný pondelok – 17. apríla

Top