Ste tu
Home > Veda a technika > Vedci vedia predpovedať slnečné erupcie, nový model môže pomôcť zmierniť ich negatívny vplyv na Zem

Vedci vedia predpovedať slnečné erupcie, nový model môže pomôcť zmierniť ich negatívny vplyv na Zem

3.8.2020 (Webnoviny.sk) – Tím japonských vedcov vyvinul nový model, ktorý dokázal úspešne predpovedať sedem z najsilnejších erupcií na Slnku ostatného slnečného cyklu. Pri ďalšom vývoji by v budúcnosti mohol poslúžiť pri denných predpovediach slnečných erupcií a pomôcť tak zmierniť ich negatívny vplyv na dianie na Zemi.


Vedci, ktorých pri výskume viedol Kanja Kusano, riaditeľ Inštitútu pre výskum životného prostredia vo vesmíre a na Zemi Nagojskej univerzity, sa zamerali na výbuchy triedy X. Tie sú najsilnejšie, v porovnaní s menšími aj relatívne zriedkavé a majú veľký vplyv na rádiokomunikáciu, fungovanie elektrických sietí a dokonca môžu ohroziť astronautov, keď sa dostanú do cesty solárnej radiácii.


Model identifikuje kľúčové znaky

Ich model, ktorý založili na magnetickej mape vychádzajúcej z dát Observatória slnečnej dynamiky (SDO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), identifikuje kľúčové charakteristické znaky aktívnych regiónov na Slnku – oblastí zvýšenej magnetickej aktivity na povrchu hviezdy, ktoré sú podľa nich nevyhnutné pre spustenie masívneho výbuchu.

Medzi ne patrí napríklad magnetická rekonekcia, teda proces, pri ktorom sa spájajú magnetické siločiary v aktívnom regióne, či miesto, kde sa tento proces odohrá. V aktívnych regiónoch sú hranice, kde je magnetické pole na jednej strane pozitívne a na druhej negatívne.

Keď sa rekonekcia odohrá pri hranici, vzniká potenciál pre veľký výbuch, ďalej od hranice je menej dostupnej energie a aj potenciálne erupcie sú slabšie. Ako však Kusano pripomenul, Slnko ešte stále môže uvoľniť rýchly oblak slnečného materiálu – výron koronálnej hmoty.

Uhádol sedem z deviatich výbuchov

Kusano s jeho tímom skúmali sedem aktívnych regiónov posledného slnečného cyklu, ktoré vyprodukovali najsilnejšie výbuchy na strane otočenej k Zemi. S pomocou pozorovaní SDO vedeli lokalizovať správne magnetické hranice a vyrátať nestability aktívnych bodov.

Model predpovedal sedem z deviatich výbuchov, pričom uviedol aj tri falošné pozitíva. Dva výbuchy, ktoré nezačlenil, sú podľa Kusana výnimkou, pretože na rozdiel od ostatných, aktívna oblasť, z ktorej vzišli, bola oveľa väčšia a erupcie nesprevádzal výron koronálnej hmoty. Model vedci opísali v štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Science

Viac k témam: predpoveď, slnečná erupcia, slnko, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk – Vedci vedia predpovedať slnečné erupcie, nový model môže pomôcť zmierniť ich negatívny vplyv na Zem © SITA Všetky práva vyhradené.


Top