Ste tu
Home > Správy > Svet > Vatikánsky sudca obžaloval 10 ľudí zo sprenevery, je medzi nimi aj v minulosti vplyvný kardinál

Vatikánsky sudca obžaloval 10 ľudí zo sprenevery, je medzi nimi aj v minulosti vplyvný kardinál

Zdieľaj tento článok

3.7.2021 (Webnoviny.sk) – Vatikánsky sudca v sobotu obžaloval 10 ľudí, vrátane v minulosti vplyvného kardinála, zo sprenevery, zneužitia funkcie, vydierania a podvodu v súvislosti s investíciou vatikánskeho Štátneho sekretariátu do nehnuteľnosti v Londýne v objeme 350 miliónov eur. Šéf vatikánskeho trestného tribunálu Giuseppe Pignatone stanovil ako dátum pojednávania 27. júl. Informoval o tom Vatikán vo vyhlásení pre tlač.


Obžaloba nasleduje po dvojročnom vyšetrovaní toho, ako Štátny sekretariát manažoval svoje rozsiahle portfólio majetku. Medzi obžalovanými sú piati bývalí predstavitelia Vatikánu, vrátane kardinála Angela Becciu a dvoch predstaviteľov Štátneho sekretariátu, a tiež taliansky podnikateľ, ktorý mal na starosti londýnsku investíciu.


Vatikánski žalobcovia obviňujú hlavných podozrivých z oklamania Svätej stolice o milióny eur na poplatkoch a z ďalších strát súvisiacich s finančnými investíciami, ktoré boli z veľkej časti financované z darov na charitu. Obvinení popierajú porušenie zákona.

Kardinál Angelo Becciu bol do roku 2020 prefektom Kongregácie pre kauzy svätých. Pápež ho vlani z funkcie odvolal pravdepodobne pre iný problém, a to darovanie 100-tisíc eur z financií Svätej stolice diecéznej charite, ktorú riadil kardinálov brat. Becciu odmieta, že sa v súvislosti s londýnskou investíciou dopustil previnenia.

Viac k témam: škandál, sprenevera
Zdroj: Webnoviny.sk – Vatikánsky sudca obžaloval 10 ľudí zo sprenevery, je medzi nimi aj v minulosti vplyvný kardinál © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top