Ste tu
Home > Správy > Slovensko > V Prešovskom kraji vyberú najúspešnejšieho športovca za rok 2018, zapojiť sa môže aj verejnosť

V Prešovskom kraji vyberú najúspešnejšieho športovca za rok 2018, zapojiť sa môže aj verejnosť

PREŠOV 21. januára (WebNoviny.sk) – Ešte do konca januára má široká verejnosť možnosť zapojiť sa do ankety o najúspešnejšieho športovca Prešovského kraja za rok 2018.


Anketu vyhlasuje pravidelne od roku 2002 Prešovský samosprávny kraj (PSK). Oceňuje tak jednotlivcov a kolektívy, ktorí dosiahli v predchádzajúcom roku najvýraznejšie výsledky. Z nominácií vyberie laureátov odborná komisia na základe určených kritérií.


Návrhy môže posielať aj verejnosť

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, už tradične budú ocenené kategórie najúspešnejší športovec PSK, najúspešnejší športovci PSK bez určenia poradia, najúspešnejšie kolektívy dospelých, najúspešnejšie kolektívy mládeže, najúspešnejší študenti stredných škôl v pôsobnosti PSK a najúspešnejšia stredná škola v pôsobnosti PSK.

Návrhy na ocenenia úspešných športovcov a športových kolektívov môže posielať aj široká verejnosť a športové kluby. Základnou podmienkou nominácie je pôsobnosť športovca alebo klubu na území Prešovského samosprávneho kraja.

Nominácie aj s potrebnými údajmi o dosiahnutých výsledkoch je potrebné poslať najneskôr do 31. januára 2019 na e-mail sportovec@vucpo.sk, prípadne poštou na adresu Úrad PSK, Športovec 2018, Námestie mieru 2, 080 01 Prešov. Nominácie budú zverejnené na webovej stránke samosprávneho kraja a verejnosť bude môcť rozhodnúť aj o víťazovi internetového hlasovania.

Rozhodne aj reprezentácia Slovenska

Všetkými návrhmi sa bude zaoberať odborná komisia, ktorá na základe kritérií vyberie ocenených. Medzi kritériá v prípade jednotlivcov patrí účasť a umiestnenie na olympijských hrách, majstrovstvách sveta a Európy, na podujatiach Svetového pohára či majstrovstvách Slovenska.

Zohľadňuje sa aj to, či ide o reprezentanta Slovenska, jeho dlhodobá špičková výkonnosť a do úvahy sa berie pozícia lídra úspešného tímu. Ako pomocné kritérium slúži konkurencieschopnosť v jednotlivých športových odvetviach.

U kolektívov je rozhodujúca účasť a umiestnenie v najvyšších európskych súťažiach i umiestnenie v dlhodobých najvyšších súťažiach na Slovensku. Pomocné kritérium je rovnaké ako u jednotlivcov.

Medzi najúspešnejších športovcov v 16-ročnej histórii ankety patria horolezec Peter Hámor (2017), olympionici Ladislav a Peter Škantárovci (2016), volejbalista Martin Sopko (2015), olympionik Adam Žampa (2014), hádzanári Dajnis Kristopans (2012 a 2013), Radoslav Antl (2011) a Alexander Radčenko z Tatranu Prešov (2009 a 2010), kulturista Andrej Hlinka zo Starej Ľubovne (2007), lyžiar Martin Bajčičák (2005 a 2006), nohejbalista Marek Tomčišák z Humenného (2004) a silová trojbojárka Eva Svjanteková z Bardejova (2002). Za rok 2008 toto ocenenie nebolo udelené a v roku 2003 anketa vôbec nebola vyhlásená.

Viac k témam: hlasovanie, PSK Prešovský samosprávny kraj, športovec
Zdroj: Webnoviny.sk – V Prešovskom kraji vyberú najúspešnejšieho športovca za rok 2018, zapojiť sa môže aj verejnosť © SITA Všetky práva vyhradené.


Top