Ste tu
Home > Spravodajstvo > V PONDELOK SA V OKRESE ZAPÍNA COVID AUTOMAT

V PONDELOK SA V OKRESE ZAPÍNA COVID AUTOMAT


Núdzový stav sa na Slovensku od pondelka 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Vláda o tom rozhodla v piatok 5. februára 2021. Vláda využila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorý umožňuje kabinetu opakovane predlžovať núdzový stav, najviac o 40 dní. Schváliť to však musí takisto parlament, najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia.


Od pondelka platí Covid automat

Od pondelka 8. februára začne platiť na Slovensku COVID automat. Po on-line rokovaní vlády v piatok 5. februára 2021 to na tlačovej konferencii vyhlásil predseda vlády Igor Matovič. Vládny kabinet zároveň prijal uznesenie, ktorým sa má od pondelka zásadne zmeniť prístup k riadeniu rôznych protipandemických opatrení.


 Prečítajte si čo je COVID AUTOMAT 

Pre Trebišov platí tretí stupeň varovania

S účinnosťou od 8. februára2021  platí nasledovné rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti:

 • štvrtý stupeň varovania: okres Partizánske, okres Šaľa, okres Zlaté Moravce, okres Revúca, okres Rožňava, okres Bánovce nad Bebravou,okres Hlohovec, okres Trnava, okres Žiar nad Hronom,
 • tretí stupeň varovania: okres Banská Bystrica, okres Brezno, okres Prievidza, okres Bratislava I.-V., okres Malacky, okres Pezinok, okres Senec, okres Dolný Kubín, okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Humenné, okres Medzilaborce, okres Snina, okres Komárno, okres Košice I.-IV., okres Košice okolie, okres Levice, okres Martin, okres Michalovce, okres Sobrance, okres Nitra, okres Nové Zámky, okres Levoča, okres Poprad, okres Ilava, okres Považská Bystrica, okres Púchov, okres Senica, okres Gelnica, okres Spišská Nová Ves, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Myjava, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Piešťany, okres Vranov nad Topľou, okres Banská Štiavnica, okres Žarnovica, okres Bytča, okres Detva, okres Krupina, okres Zvolen,
 • druhý stupeň varovania: okres Bardejov, okres Čadca, okres Kysucké Nové Mesto, okres Námestovo, okres Tvrdošín, okres Liptovský Mikuláš, okres Ružomberok, okres Lučenec, okres Poltár, okres Turčianske Teplice, okres Kežmarok, okres Prešov, okres Sabinov, okres Rimavská Sobota, okres Skalica, okres Stará Ľubovňa, okres Stropkov, okres Trenčín, okres Svidník, okres Žilina, 
 • prvý stupeň varovania: Veľký Krtíš.


 

Potvrdenie až od stredy

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19, ktoré nie je staršie ako sedem dní, sa na Slovensku bude vyžadovať  až od stredy 10. februára. “Ak bude nejaký región v lepšej fáze, periodicita testovania nemusí byť každých sedem dní, ale každých 14 či 21 dní,” oznámil. Ak niekto cestuje do zamestnania MHD, regionálnym autobusom či vlakom, bude sa musieť testovať každých sedem dní. “Platí to pre celé územie SR, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou,” poznamenal Krajčí.

O aktuálnej epidemiologickej situácii v okrese Trebišov sa dočítaťe tu.

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň uviedol, že v okresoch, ktoré sú v čiernej fáze, sa školy neotvoria. “Regionálne úrady verejného zdravotníctva v takýchto okresoch zakážu výučbu na školách,” povedal minister. V tzv.  bordových regiónoch má regionálny hygienik zhodnotiť, či je situácia vhodná, aby deti nastúpili do školy. Minister zdravotníctva tiež poznamenal, že rodičia sa môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní.

Vláda sa na svojom piatkovom rokovaní zhodla na tom, že po novom nebude potrebné potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody v rámci okresu. Povolené budú aj cesty do prírody aj do iných okresov, avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom.

Minister Marek Krajčí víta, že COVID automat bude taký, ako ho odporučili epidemiológovia. Na Slovensku podľa jeho slov budú viac-menej platiť také opatrenie ako v posledných dňoch. “Sme v čiernej zóne. S výnimkou prírody nedochádza k uvoľneniam,” skonštatoval minister zdravotníctva.

Pravidlá platné pre okres Trebišov

 • Rúško je povinné v interiéri aj v exteriéri aj v extraviláne
 • Obmedzenie pohybu – pohyb v prírode s negat. testom podľa tlatnosti testu aj mimo okresu (mimo čiernych okresov), okrem výnimiek z testovania, základné potreby iba v rámci okresu1
 • Školy – MŠ, ZŠ 1. stupeň prezenčne za podmienky testovania rodičov s frekvenciou podľa platnosti testu( čítaj viac v Trebišove sa školy neotvoria ). Špeciálne školy a deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne max 5 detí na učiteľa, koncové ročníky ZŠ a SŠ, OU za podmienky testovania študentov s frekvenciou podľa platnosti testu prezenčne s testom podľa platnosti testu. VŠ dištančne.
 • Hromadné podujatia – zakázané, vrátane bohoslužieb
 • zakázané je aj organizovanie hromadných podujatí divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení, športových podujatí v interiéri aj exteriéri,
 • Oslavy/ večierky/ svadby/ kary – zakázané
 • Konzumácia alkoholu na verejnosti – zakázané
 • Obrady (sobáš, krsrt, pohreb a pod.) – max. 6 osôb s výnimkou pohrebov
 • Návštevy v nemocniciach a v ZSS – zákazané, okrem výnimiek
 • Profesionálny šport – bez divákov
 • Rekreačný šport – podľa rizikovosti športových aktivít
 • Fitnes – zakázané
 • Wellnes – zakázané
 • Bazény a plavárne – vstup s testom max. 6 osôb
 • Obchody, služby a nákupné centrá – vstup s testom max. 1 osoba na 15 m2
 • Reštaurácie – len okienkový predaj, predaj alkoholických nápojov určených na priamu konzumáciu vrátane ich predaja na odber so sebou je zakázaný
 • Múzeá a galérie – vstup s testom max. 1 osoba na 15 m2, len individuálne prehliadky
 • Knižnice – výdaj a vrátenie kníh cez okienko, spoločné čítanie s testom do 6 osôb
 • Firmy, podniky, organizácie – odporúčaný/povinný Home office. Kontrola testov
 • Ubytovacie zariadenia – bez reštaurácií a využívania spoločných priestorov, ubytovanie zo spoločnej domácnosti max 2 dospelé osoby na 1 izbe alebo členovia 1 domácnosti v samostatnej izbe so sociálnym zariadením. Test pri nástupe do ubytovania a povinné testovanie zamestnancov
 • Taxi – max 2 osoby na jeden rad, rúško, pravidelné vetranie, dezinfekcia po každom
 • Platnosť testu – 7 dní (deti od druhého stupňa)

V okrese platia od začiatku roka sprísnené pravidlá

RÚVZ so sídlom v Trebišove vývoj epidemiologickej situácie v okrese Trebišov nepretržite monitoruje, denne vyhodnocuje a prijíma adekvátne preventívne opatrenia v závislosti od intenzity šírenia SARS- CoV-2. Na základe nepriaznivej epidemiologickej situácii v okrese Trebišov dňa 30.12.2020 boli nariadené prísnejšie regionálne opatrenia vyhláškou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove, č. A/2020/01914-02/OE, ktorou sa nariadili opatrenia pri ohrození verejného zdravia pre okres Trebišov s účinnosťou od 31.12.2020.

Na základe hláseného počtu osôb s pozitívnym výsledkom antigénového testovania realizovaného 1.kola skríningového testovania u obyvateľov marginalizovanej rómskej komunity v meste Trebišov a zhodnotenia podmienok bývania v danej lokalite u osôb s nariadenou domácou izoláciou vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove vyhlášku uverejnenú vo vestníku vlády SR čiastka 12/2021 zo dňa 27.01.2021, ktorou sa nariadili opatrenia pri ohrození verejného zdravia pre mesto Trebišov.

Z rovnakého dôvodu (vyšší počet osôb s pozitívnym výsledkom antigénového testovania žijúcich v MRK obce Bačkov) vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove vyhlášku  uverejnenú vo vestníku vlády SR čiastka 15/2021 zo dňa 01.02.2021, ktorou sa nariadili opatrenia pri ohrození verejného zdravia pre obec Bačkov.

Cieľom preventívne orientovaných opatrení je včasná izolácia pozitívne testovaných osôb a osôb podozrivých z nákazy na zamedzenie šírenia infekcie v komunitách a v populácii.

Do zamestnania iba s testom alebo na výnimku

Zároveň Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky podľa COVID AUTOMAT-u nariadil zamestnávateľom (okrem škôl a školských zariadení) zakázať vstup zamestnancov, okrem zamestnancov spĺňajúcim jednu z výnimiek, na tieto pracoviská a do iných priestorov zamestnávateľa. Zákaz vstupu na pracovisko sa nevzťahuje aj na osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 7 dní (pri II. stupni varovania nie starším ako 14 dní, pri I. stupni varovania nie starším ako 21 dní). Toto nariadenie zákazu vstupu sa týka:

 • v období od 10. februára 2021 do 19. marca 2021 zamestnávateľa v rámci okresu zaradeného podľa COVID AUTOMAT-u do III. a IV. stupňa varovania (výnimka – test nie starší ako 7 dní)
 • v období od 15. februára 2021 do 19. marca 2021 zamestnávateľa v rámci okresu zaradeného COVID AUTOMAT-om do II. stupňa varovania (výnimka- test nie starší ako 14 dní)
 • v období od 15. februára 2021 do 19. marca 2021 zamestnávateľa v rámci okresu zaradeného COVID AUTOMAT-om do I. stupňa varovania (výnimka- test nie starší ako 21 dní).

Za účelom overenia, že sa na zamestnanca nevzťahuje zákaz vstupu, je zamestnávateľ oprávnený požadovať od zamestnanca vstupujúceho na pracovisko alebo do iných priestorov zamestnávateľa predloženie príslušného dokladu, ktorý preukazuje niektorú z výnimiek. Zamestnávateľ je oprávnený do dokladu nahliadnuť. V prípade, ak zamestnávateľ zakáže zamestnancovi vstup na pracovisko alebo do iných priestorov zamestnávateľa, pretože zamestnanec nevie preukázať, že spĺňa niektorú z výnimiek uvedenú vo vyhláške, je toto odopretie vstupu považované za odopretie vstupu z dôvodu, že zamestnanec nespĺňa požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v zmysle § 5 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Zdroj: MZ SR a ip.gov.sk


Top