Ste tu
Home > Správy > Slovensko > V pláne obnovy chýba zapojenie kľúčových partnerov, tvrdia mimovládne organizácie

V pláne obnovy chýba zapojenie kľúčových partnerov, tvrdia mimovládne organizácie

Zdieľaj tento článok

5.4.2021 (Webnoviny.sk) – V návrhu zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti chýba zapojenie kľúčových partnerov, ktorými sú napríklad občianske organizácie a iniciatívy, samosprávy, podnikatelia, sociálni partneri a ostatná verejnosť.


Zhodnotili to platformy Hlas občianskych organizácií a Zelený reštart, ktoré k návrhu zákona podali hromadnú pripomienku.


Princíp partnerstva úplne chýba

Pripomienku podpísalo 649 signatárov. Platforma Hlas občianskych organizácií o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Podľa organizácií v návrhu zákona úplne chýba princíp partnerstva, ktorý sa uplatňuje pri prerozdeľovaní financií z eurofondov a zabezpečuje zapojenie kľúčových partnerov.

V hromadnej pripomienke preto navrhujú definovať kľúčových partnerov tak, aby reprezentovali všetky dôležité skupiny spoločnosti, ktorých sa plán obnovy a odolnosti týka. Dialóg s nimi navrhujú zakotviť aj v legislatíve.

Ako doplnili, pri rozdeľovaní prostriedkov z mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti nie je dôvod uplatňovať iné kritéria, než aké sú pri rozdeľovaní podpory z eurofondov.

Navrhovaný proces je nejasnejší

Zároveň odporúčajú zapojiť kľúčových partnerov do vypracovania systému implementácie tohto mechanizmu, do monitorovania a hodnotenia jeho stavu a výsledkov, a do schvaľovania podmienok jednotlivých výziev.

Rovnako je podľa platforiem potrebné posilniť proces preskúmavania podnetov v prípade, keď zodpovedný orgán neschváli žiadosť o podporu z plánu obnovy.

Navrhovaný proces je totiž oveľa „slabší“ a nejasnejšie definovaný ako v prípade odvolania proti zamietnutiu žiadosti o podporu z eurofondov, aj keď v oboch prípadoch ide o distribúciu veľkého objemu európskych zdrojov.

Posilnenie procesu preskúmavania podnetov v prípade zamietnutých žiadostí, ako aj kontroly tohto procesu, je dôležité okrem iného aj preto, lebo o týchto podnetoch rozhoduje ten, kto žiadosť o podporu zamietol.

Plán má päť hlavných priorít

Ministerstvo financií SR dalo do pripomienkového konania zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti, ako aj samotný plán obnovy.

Je rozdelený na 18 častí, ktoré zahŕňajú reformy a investície v celkovej hodnote asi šesť miliárd eur.

Zameriava sa na päť hlavných priorít, a to zelená ekonomika (2,170 mld. eur), vzdelávanie (800 mil. eur), veda, výskum a inovácie (700 mil. eur), zdravie (1,45 mld. eur) a efektívna verejná správa (1,03 mld. eur).

Viac k témam: mimovládne organizácie, Plán obnovy
Zdroj: Webnoviny.sk – V pláne obnovy chýba zapojenie kľúčových partnerov, tvrdia mimovládne organizácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top