Ste tu
Home > Správy > Slovensko > V kauze nástenkový tender vytýčili nový termín pojednávania, proti rozsudku sa odvolala nielen prokurátorka

V kauze nástenkový tender vytýčili nový termín pojednávania, proti rozsudku sa odvolala nielen prokurátorka

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR už vytýčil termín odvolacieho konania v kauze mediálne známej ako „nástenkový tender“. Verejné zasadnutie sa v tomto prípade má podľa rozpisu pojednávaní uskutočniť 15. novembra.

Obvinení sú aj dvaja ministri

Špecializovaný trestný súd v tomto prípade v októbri 2017 uznal za vinných dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja. Marián J. by si vo väzení mal odsedieť trest 12 rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia a Igor Š. deväť. Obaja majú zároveň zaplatiť pokutu 30 000 eur.

Zvyšných troch obžalovaných, konkrétne Tomáša L., Radoslava B. a Zdenku K. senát spod obžaloby oslobodil, pretože „nebolo dokázané, že spáchali skutok podľa obžaloby“. Proti oslobodzujúcim rozsudkom sa na mieste odvolala prokurátorka, odvolanie podal aj Marián J. a obhajcovia Igora Š.

Machinácie a porušovanie povinností

Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu Mariána J. a Igora Š. Ďalšími obžalovanými v prípade boli Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K.

Exminister Marián J. čelil obžalobe za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom v súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Igor Š., Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. boli obžalovaní za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom.

Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún iba na nástenke na chodbe ministerstva. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch ministrov za SNS stála kauza kreslo. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.

Viac k témam: kauza nástenkový tender, Najvyšší súd SR, Špecializovaný trestný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – V kauze nástenkový tender vytýčili nový termín pojednávania, proti rozsudku sa odvolala nielen prokurátorka © SITA Všetky práva vyhradené.

Top