Ste tu
Home > Správy > V Kambodži odsúdili na ďalšie doživotie posledných žijúcich lídrov Červených Kmérov

V Kambodži odsúdili na ďalšie doživotie posledných žijúcich lídrov Červených Kmérov

PHNOM PÉNH 16. novembra (WebNoviny.sk) – Kambodžský tribunál podporovaný OSN uznal v piatok dvoch bývalých lídrov Červených Kmérov vinnými z genocídy a odsúdil ich na doživotie. Deväťdesiatdvaročný Nuon Chea a 87-ročný Khieu Samphan sú poslednými žijúcimi vrcholnými predstaviteľmi vražedného režimu.

Už teraz si odpykávajú doživotné tresty za nútené transfery a zmiznutia obrovského počtu ľudí počas ich brutálnej vlády v Kambodži v 70. rokoch. Nuon Chea bol hlavným ideológom režimu, Khieu Samphan zas prezidentom Demokratickej Kampučie, ako sa štát v tom čase nazýval.

Ultraľavicoví Červení Kméri vládli v Kambodži v rokoch 1975 až 1979. Odhaduje sa, že výsledkom ich politiky bola smrť 1,7 milióna ľudí, ktorí zomreli vyhladovaním, vyčerpaním, na choroby alebo ich popravili.

V rámci boja za novú agrárnu spoločnosť vyvraždili celú inteligenciu a ostatných obyvateľov vyhnali pracovať na polia. Ich vodcu Pola Pota sa nepodarilo postaviť pred súd, keďže v roku 1998 zomrel.

Viac k témam: Červení Kméri, Khieu Samphan, Nuon Chea, OSN
Zdroj: Webnoviny.sk – V Kambodži odsúdili na ďalšie doživotie posledných žijúcich lídrov Červených Kmérov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top