Ste tu
Home > Správy > Slovensko > V ČOV Rakytovce hniezdi už aj bocian biely

V ČOV Rakytovce hniezdi už aj bocian biely

Zdieľaj tento článok

24.6.2021 (Webnoviny.sk) – Monitoring vtáctva v areáli čistiarne odpadových vôd Rakytovce (ČOV Rakytovce) potvrdil veľký počet druhov. Novinkou je zahniezdenie bocianov.


V druhom ročníku monitoringu vtáctva v areáli ČOV Rakytovce zaznamenali opäť výskyt až 40 druhov. Pritom 30 z nich tu podľa metodiky Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko aj hniezdi.


Okrem bežných operencov, ako sú belorítky, drozdy či dážďovníky ornitológ Imrich Kováč zaznamenal aj výskyt  zriedkavých druhov, napríklad pŕhľaviara čiernohlavého, stehlíka konôpku a strakoša obyčajného. O prekvapenie sa postarali bociany, ktoré na jar zahniezdili na jednom z vyšších objektov v areáli.  Peter Martinka, generálny riaditeľ Stredoslovenskej  vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s.,  ktorá areál prevádzkuje hovorí: “Monitoring ukazuje, že opatrenia, ktoré v areáli realizujeme v rámci projektu “Ochrana a podpora biodiverzity v technických areáloch” majú zmysel. Čisto technický areál sa postupne stáva oázou biodiverzity. Naďalej chceme pokračovať v prírode blízkej údržbe areálu a v najbližšom období plánujeme napríklad výsadbu kvetnatých pásov. Verím, že budeme príkladom a inšpiráciou aj pre ďalšie firmy a samosprávy.”

Spoločnosť Veolia, Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s. projekt podpory biodiverzity realizujú v spolupráci s Nadáciou Ekopolis od roku 2017. Prírode blízkou údržbou vybraných častí areálu postupne vytvárajú prostredie vhodnejšie pre vtáctvo, ale aj iné pôvodné druhy živočíchov a rastlín. Pre vtáctvo tu boli inštalované búdky a polobúdky, či hniezda pre belorítky. Okrem toho tu vysadili cez dvesto listnatých stromov a krov, ktoré už operencom začínajú poskytovať úkryt a potravu. Jazierko s dažďovou vodou slúži aj ako napájadlo a na kvetnatej lúke v jeho okolí zase nájdu rôzne semienka a hmyz.

Areál ČOV Rakytovce je príkladom dobrej praxe v medzinárodnom projekte EÚ LIFE BooGI-BOP, ktorý rozvíja koncept Firemné areály priaznivé pre biodiverzitu (BOP – Biodiversity Oriented Premises). Slovenským partnerom projektu je Nadácia Ekopolis.

Informačný servis

Viac k témam: bocian biely, ČOV Rakytovce, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – V ČOV Rakytovce hniezdi už aj bocian biely © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top