Ste tu
Home > Správy > V Česku vypukla plošná chrípková epidémia, v tejto fáze sú aj ďalšie európske štáty

V Česku vypukla plošná chrípková epidémia, v tejto fáze sú aj ďalšie európske štáty

PRAHA 1. februára (WebNoviny.sk) – Počet prípadov ochorení dýchacích ciest v Českej republike už prekročil hranicu epidémie. Na 100-tisíc chorých je evidovaných 1 715 prípadov, pričom hranica epidémie je 1 500 prípadov.


Vírus chrípky typu A

Za posledný týždeň počet chorých vzrástol bezmála o pätinu. Oznámila to v piatok hlavná česká hygienička Eva Gottvaldová. Minulý týždeň bola chorobnosť na úrovni 1 447 chorých na 100-tisíc ľudí.


“Najnovšie údaje spracované Štátnym zdravotným ústavom potvrdzujú, že prebieha plošná chrípková epidémia na celom území ČR. Cirkuluje prevažne vírus chrípky typu A,” uviedla Gottvaldová.

Epidémia neobišla Nemecko ani Rakúsko

Najvyššia chorobnosť je hlásená z Plzenského, Libereckého, Juhomoravského a Moravskosliezskeho kraja. V minuloročnej sezóne 2017/2018 s vážnym priebehom chrípky skončilo v nemocnici vyše 660 ľudí, z toho zhruba 260 v súvislosti s chrípkou zomrelo.

Vo fáze plošnej epidémie chrípky sú momentálne Nemecko, Rakúsko a Poľsko, ako aj ďalšie európske štáty, kde prevažuje vírus typu chrípky A (A/H1N1). V Turecku, na Ukrajine či v Uzbekistane cirkuluje aj vírus A/H3N2, informuje spravodajský portál Novinky.cz. Pôvodný článok pochádza zo stránky www.novinky.cz.

Viac k témam: chorobnosť, chrípka, chrípková epidémia
Zdroj: Webnoviny.sk – V Česku vypukla plošná chrípková epidémia, v tejto fáze sú aj ďalšie európske štáty © SITA Všetky práva vyhradené.


Top