Ste tu
Home > Ekonomika > V Banskobystrickom kraji sa chystá hromadné prepúšťanie, ohrození sú zamestnanci v maloobchode

V Banskobystrickom kraji sa chystá hromadné prepúšťanie, ohrození sú zamestnanci v maloobchode

8.10.2019 (Webnoviny.sk) – Hromadné prepúšťanie 1 597 zamestnancov z oblasti maloobchodu eviduje v októbri v Banskobystrickom kraji Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Termín ukončenia pracovného pomeru

Pre agentúru SITA to uviedla Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVaR s tým, že ukončenie pracovného pomeru týchto zamestnancov je plánované na 1. decembra.

Názvy firiem, ktoré nahlásili hromadné prepúšťanie, Hrehová nekonkretizovala, odvolávajúc sa na zákon o službách zamestnanosti. Podľa neho môžu názvy spoločností zverejňovať len ak majú ich súhlas, pričom v tomto prípade ho nemajú.

Povinnosť ohlásiť prepúšťanie

Hromadné prepúšťanie je firma povinná oznámiť ústrediu práce. Za hromadné prepúšťanie sa považuje rozviazanie pracovného pomeru s aspoň 10 zamestnancami, ak firma zamestnáva od 21 do 99 zamestnancov.

V prípade, že má spoločnosť od 100 do 299 zamestnancov, za hromadné prepúšťanie sa počíta rozviazane pomeru s aspoň 10 percentami zamestnancov. Ak firma zamestnáva viac ako 300 ľudí, musí ústrediu práce hlásiť prepustenie minimálne 30 zamestnancov.

Viac k témam: hromadná výpoveď, nezamestnanosť v SR
Zdroj: Webnoviny.sk – V Banskobystrickom kraji sa chystá hromadné prepúšťanie, ohrození sú zamestnanci v maloobchode © SITA Všetky práva vyhradené.

Top