Ste tu
Home > Ekonomika > Ústredie práce čaká na zoznam študentov vysokých škôl, aby rodičom vyplatilo prídavky na deti

Ústredie práce čaká na zoznam študentov vysokých škôl, aby rodičom vyplatilo prídavky na deti

8.10.2019 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo školstva zatiaľ nezaslalo Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny SR údaje o študentoch vysokých škôl, ktoré sú potrebné na vyplatenie prídavkov na deti.

Podľa našich informácií ministerstvo školstva na odoslaní týchto údajov pracuje a ústredie je pripravené údaje ihneď po zaslaní spracovať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová.

Deti študujúce v zahraničí

V prípade údajov o deťoch a žiakoch základných a stredných škôl proces podľa nej prebieha tak, ako bolo stanovené v dohode s rezortom školstva.

Priebežne vytvárame kontrolné zostavy pre referentov, ktoré obsahujú zoznam detí, žiakov a poslucháčov, o ktorých neprišla informácia o štúdiu z informačného systému ministerstva školstva,“ povedala.

Ide napríklad o deti, ktoré navštevujú školy v zahraničí. V týchto prípadoch budú referenti úradov práce a sociálnych vecí vyzývať rodičov, aby za svoje nezaopatrené deti predložili potvrdenie o návšteve školy.

Potvrdenie o návšteve školy

Rodičia detí, ktoré študujú na Slovensku, nie sú od začiatku septembra tohto roka povinní doniesť na úrad práce a sociálnych vecí potvrdenia o návšteve školy svojich detí.

Ústredie práce a sociálnych vecí je totiž zo zákona povinné informáciu o tom, či dieťa navštevuje školu na Slovensku, preveriť v informačnom systéme rezortu školstva.

Ak však dieťa študuje v zahraničí, ústredie práce o ňom údaje z informačného systému rezortu školstva nemôže získať, a preto v tomto prípade musí rodič po výzve úradu práce predložiť papierové potvrdenie o návšteve školy.

Zvýšený prídavok

Údaje o žiakoch a študentoch bola základná, stredná a vysoká škola povinná zapísať do centrálneho registra žiakov a študentov do konca septembra tohto roka.

V prvých dňoch októbra ústredie preberie údaje o deťoch vo veku 5 až 8 rokov a deťoch vo veku 16 až 25 rokov pre účely potvrdení o návšteve školy a vyplatenie zvýšenia prídavku na dieťa v sume 100 eur pre deti, ktoré nastúpili do 1. ročníka základnej školy,“ uviedla hovorkyňa ústredia pre agentúru SITA začiatkom septembra tohto roka.

V októbri tohto roka totiž rodičia prvákov na základných školách dostanú prídavok na dieťa zvýšený o 100 eur, čo bude štátny príspevok na nákup školských potrieb.

Prídavok na dieťa

Na prídavok na dieťa majú nárok rodičia nezaopatrených detí. Prídavok vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí mesačne, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa, ak spĺňa podmienku nezaopatrenosti.

Prídavok na dieťa sa od začiatku tohto roka zvýšil o 66 centov na 24,34 eura. Príplatok k prídavku na dieťa, ktorý dostávajú nepracujúci dôchodcovia ako rodičia nezaopatrených detí, od 1. januára tohto roka vzrástol o 31 centov na 11,41 eura mesačne.

Rodičia prvákov na základných školách dostanú tento mesiac prídavok na dieťa jednorazovo zvýšený príspevok na nákup školských potrieb v sume 100 eur. Prídavok na dieťa v tomto prípade dosiahne 124,34 eura.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Viac k témam: príspevok na dieťa, rodičia, študenti, Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny, žiaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústredie práce čaká na zoznam študentov vysokých škôl, aby rodičom vyplatilo prídavky na deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Top