Ste tu
Home > Správy > USA zrušili víza žalobkyni Medzinárodného trestného súdu

USA zrušili víza žalobkyni Medzinárodného trestného súdu

HAAG 5. apríla (WebNoviny.sk) – Spojené štáty zrušili víza žalobkyni Medzinárodného trestného súdu (ICC) so sídlom v Haagu. Potvrdzujú sa tak avizované prísne opatrenia proti globálnemu tribunálu zo strany Trumpovej administratívy.

Kancelária žalobkyne Fatou Bensoudaovej vo svojom vyhlásení v piatok zdôraznila, že „má nezávislý a nestranný mandát“ na základe Rímskeho štatútu, zmluvy, ktorá súd zakladá.

USA nie sú členom ICC

Jej kancelária ďalej informovala, že zrušenie víz by nemalo mať vplyv na jej účasť na stretnutiach v Spojených štátoch, vrátane pravidelných brífingov v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov. Bensoudaová má budúci mesiac informovať Bezpečnostnú radu o jej vyšetrovaní v Líbyi.

Spojené štáty neboli nikdy členom ICC, súdu poslednej inštancie, ktorý rieši vážne zločiny iba v prípade, keď iné krajiny nie sú ochotné alebo schopné predviesť podozrivých pred spravodlivosť.

Zrušenie víz avizovali

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo minulý mesiac povedal, že Washington zruší alebo odmietne udeliť víza personálu Medzinárodného trestného súdu, ak sa budú pokúšať o vyšetrovanie údajného zneužívania zo strany amerických jednotiek v Afganistane a inde vo svete, a môže tak učiniť aj voči tým, ktorí sa usilujú o kroky proti Izraelu.

Bensoudaová má na stole žiadosť na prešetrenie možných vojnových zločinov v Afganistane, na ktorých sa mohli zúčastňovať aj Američania. Palestínčania rovnako žiadali súd, aby otvoril prípady proti Izraelu.

Viac k témam: ICC Medzinárodný trestný súd
Zdroj: Webnoviny.sk – USA zrušili víza žalobkyni Medzinárodného trestného súdu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top