Ste tu
Home > Správy > USA zatvorili konzulát v Jeruzaleme, o Palestínčanov sa bude starať veľvyslanectvo v Izraeli

USA zatvorili konzulát v Jeruzaleme, o Palestínčanov sa bude starať veľvyslanectvo v Izraeli

JERUZALEM 4. marca (WebNoviny.sk) – Spojené štáty oficiálne zatvorili svoj konzulát v Jeruzaleme, ktorý niekoľko desaťročí slúžil de facto ako ambasáda pre Palestínčanov.

Teraz sa o nich bude starať nové oddelenie pod správou veľvyslanectva USA v Izraeli. Právomoci v diplomatických otázkach so Západným brehom Jordánu a Pásmom Gazy má na starosti veľvyslanec David Friedman.

Ministerstvo zahraničných vecí o tom informovalo v pondelok v Jeruzaleme. „Toto rozhodnutie bolo podnietené naším globálnym úsilím o zvýšenie efektivity našich diplomatických záväzkov a operácií,“ uviedol hovorca ministerstva Robert Palladino. „Nesignalizuje žiadnu zmenu politiky USA v Jeruzaleme, na Západnom brehu Jordánu ani v Pásme Gazy,“ dodal.

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo o zatvorení informoval v októbri. Rozhodnutie rozhnevalo Palestínčanov, ktorí chcú mať z východnej časti Jeruzalema hlavné mesto svojho budúceho štátu.

Viac k témam: ambasáda USA
Zdroj: Webnoviny.sk – USA zatvorili konzulát v Jeruzaleme, o Palestínčanov sa bude starať veľvyslanectvo v Izraeli © SITA Všetky práva vyhradené.

Top