Ste tu
Home > Ekonomika > Automobilový priemyseľ > USA žalujú Volkswagen pre zavádzanie investorov, podľa firmy sú obvinenia právne chybné

USA žalujú Volkswagen pre zavádzanie investorov, podľa firmy sú obvinenia právne chybné

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – USA žalujú nemeckú automobilku Volkswagen na základe obvinenia, že sa dopustila „rozsiahleho podvodu“ v súvislosti s emisným škandálom.

Americká Komisia pre burzy a cenné papiere (SEC) tvrdí, že firma zavádzala investorov, keď emitovala dlhopisy a cenné papiere bez prezradenia, že podvádzala pri emisných testoch.

USA v tejto súvislosti žalujú aj bývalého generálneho riaditeľa Volkswagenu Martina Winterkorna. Informuje o tom portál bbc.com.

Využívala nelegálny softvér

VW v septembri 2015 prvýkrát priznal, že použil nelegálny softvér na klamanie pri amerických emisných testoch.

Avšak podľa žaloby SEC v čase, keď vedenie firmy už vedelo o inštalácii nelegálneho softvéru, medzi aprílom 2014 a májom 2015, automobilka predala americkým investorom dlhopisy a cenné papiere v hodnote 13 mld. USD.

Žaloba je podľa firmy chybná

VW vo vyhlásení uviedol, že žaloba SEC je „právne a fakticky chybná„. Firma tvrdí, že sporné cenné papiere sa predali „iba sofistikovaným investorom, ktorí neboli poškodení a dostali všetky úrokové platby aj istinu úplne a včas„. Automobilka dodala, že Martin Winterkorn pri predaji týchto cenných papierov nezohrával nijakú rolu.

Volkswagen doteraz v súvislosti s emisným škandálom v USA súhlasil s pokutami v sume vyše 25 mld. USD. Automobilka sa však bráni aj na súde v Nemecku, kde investori žiadajú odškodnenie vo výške 9,26 mld. eur.

(1 EUR = 1,1295 USD)

Viac k témam: emisný škandál, Volkswagen (VW), žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – USA žalujú Volkswagen pre zavádzanie investorov, podľa firmy sú obvinenia právne chybné © SITA Všetky práva vyhradené.

Top