Ste tu
Home > Zdravie > Urob si bazový sirup spolu s nami!

Urob si bazový sirup spolu s nami!

Jar je v plnom prúde. Po týždni neustálych zmien teplôt a dažďa to vonku konečne vyzerá tak, ako by naozaj počas jari aj malo. Slnko svieti a príjemne hreje, všetko naokolo kvitne. V kvete sa teraz nachádza aj baza čierna, z ktorej si v tomto článku urobíme lahodný a osviežujúci sirup. Poď to skúsiť spolu s nami!


Najprv si však prečítaj pár slov o výskyte a účinkoch bazy čiernej. Baza čierna je v našich končinách veľmi rozšírená. V jej prospech hovorí najmä nenáročnosť a zároveň robustnosť. Je značne odolná voči mrazu, darí sa jej v polotieni, na lesných čistinkách, alebo okrajoch ciest. Môžeš ju však bežne nájsť aj pri domoch, rúbaniskách, rumoviskách, alebo pri susedských plotoch.


Kvety bazy čiernej

Baza je považovaná za liečivú úžitkovú rastlinu, ktorá svoje uplatnenie našla najmä v kuchyni a v bylinkárstve. Čaj z kôry a kvetov je skvelým liekom proti nachladnutiu. Jej účinok je v tomto smere znásobený prítomnosťou vitamínov C a D v plodoch, ale aj ovocných kyselín a éterických olejov v kvetoch. Pôsobí ako antioxidant a spomaľuje proces starnutia buniek ako u rastlín, tak aj u človeka.

Bazový sirup
Potrebujeme:

2 l vody
30 až 35 kvetov bazy
1,5 kg kryštálového cukru
3 citróny

Postup:

Nazbierame si 30 až 35 kvetov bazy. Ja osobne pri zbieraní používam nožnice. Bazové kvety odstrihneme tesne pod súkvetím.

IMG_6898

Necháme prevariť a vychladnúť vodu. Medzitým však nezaháľame a z kvetov odstránime pevné drevnaté stonky. Ak sme hotoví, kvety, spolu s vytlačenou citrónovou šťavou a kolieskami citrónov, dáme do vody. Tá však musí naozaj vychladnúť. Takto naloženú zmes necháme odstáť 24 až 48 hodín. Po uplynutí tejto doby scedíme bazovú zmes cez sito a gázu. Odporúčam však kvety ešte raz opatrne vyžmýkať. Tekutinu, ktorú sme dostali zahrejeme približne na 50°C, pridáme všetok cukor a za stáleho miešania ho necháme rozpustiť. Miešame, až kým nedosiahneme sirupovú konzistenciu. Ešte horúci sirup nalievame do sklenených fliaš.

IMG_6802

Bazový sirup je veľmi príjemným spoločníkom v čase horúcich letných dní. Skvelo osvieži a jeho nezameniteľná chuť dodá potrebný elán. Prajem dobrú chuť!


Top