Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Únia zamestnávateľov v doprave podporila vedenie ŽSR v kolektívnom vyjednávaní

Únia zamestnávateľov v doprave podporila vedenie ŽSR v kolektívnom vyjednávaní

BRATISLAVA 21. januára (WebNoviny.sk) – Únia dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (ÚDPT) ako člen Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR vyjadrila podporu vedeniu Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) v súvislosti s vývojom kolektívneho vyjednávania v spoločnosti.

Vyvážený vzájomný vzťah

„Kolektívne vyjednávanie ako proces sociálneho dialógu medzi zamestnávateľom a odborovými organizáciami musí byť založený na vyvážených vzájomných vzťahoch, na rešpektovaní možností, vzájomných práv a plnení si povinností,“ informoval pred ďalším kolom vyjednávania v ŽSR generálny tajomník ÚDPT Ján Žačko.

Odborové organizácie pri ŽSR sú od 11. januára v štrajkovej pohotovosti. Šieste kolo vyjednávania o návrhu Kolektívnej zmluvy ŽSR na roky 2019 a 2020 je plánované na stredu 23. januára, otvorené zostávajú mzdové otázky.

Platnosť kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2017 a 2018 uplynula 31. decembra 2018, na novej zmluve sa vedenie spoločnosti a odborári doposiaľ nedohodli.

Aby práca železničiarov bola odmeňovaná

„Pevne veríme, že Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude tomuto procesu nápomocné tak, aby práca železničiarov bola odmeňovaná nielen na základe náročnosti a zložitosti vykonávanej práce, ale aj na základe vývoja miezd v národnom hospodárstve,“ očakáva Žačko. ŽSR sú členom organizácie zamestnávateľov v doprave, na poštách a v telekomunikáciách.

Vedenie ŽSR podľa generálneho tajomníka ÚDPT vyvíja maximálne úsilie na získanie vonkajších a hľadanie možných vnútorných zdrojov preto, aby mohlo garantovať zvýšenie miezd a zachovanie benefitov pre zamestnancov.

„Na preklenutie obdobia do uzatvorenia kolektívnej zmluvy bol v ŽSR vydaný vnútorný predpis. Neistota vyvolaná vyhlásením štrajkovej pohotovosti zo strany odborových organizácií tento proces narúša,“ uviedol Žačko.

Zo 45 rozporov sa podarilo odstrániť asi polovicu

Aj odborové organizácie majú podľa ÚDPT právo na sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie. „Malo by však ísť o proces bez nátlaku a navodzovania napätia a neistoty. Zodpovednosť za riadenie ŽSR a ekonomické výsledky nesie vedenie spoločnosti. Pritom situácia na trhu práce je výrazne v neprospech zamestnávateľov,“ upozornil Žačko. Vedenie ŽSR sa podľa neho preto snaží urobiť maximum pre stabilizáciu vzájomných vzťahov medzi sociálnymi partnermi.

Odborové organizácie pri ŽSR v piatom kole kolektívneho vyjednávania 15. januára zotrvali na svojej požiadavke nárastu tarifných miezd o sto eur, teda zhruba o desať percent. Pôvodný návrh vedenia ŽSR na zvýšenie miezd o desať eur z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov v štátnom rozpočte označili za neprijateľný.

„Zo 45 rozporov sa podarilo odstrániť asi polovicu, v mzdovom náraste však nedošlo k posunu zo strany zamestnávateľa. Prezentoval, že stále hľadá zdroje,“ informovala agentúru SITA po rokovaní podpredsedníčka Odborového združenia železničiarov (OZŽ) a predsedníčka Podnikového výboru OZŽ pri ŽSR Darina Fabuľová.

Viac k témam: Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, odbory, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Únia zamestnávateľov v doprave podporila vedenie ŽSR v kolektívnom vyjednávaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Top