Ste tu
Home > Správy > Svet > Únia vedie voči Bielorusku hybridnú vojnu, Lukašenko obhajoval svoje kroky pri odklone lietadla

Únia vedie voči Bielorusku hybridnú vojnu, Lukašenko obhajoval svoje kroky pri odklone lietadla

Zdieľaj tento článok

26.5.2021 (Webnoviny.sk) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v stredu pred zákonodarcami obhajoval odklonenie nedeľňajšieho letu spoločnosti Ryanair smerujúceho z gréckych Atén do litovského Vilniusu. Tvrdil, že existovala hrozba explózie a označil za „absolútne klamstvo“, že bojová stíhačka, ktorú vyslal, prinútila lietadlo pristáť v Minsku.


Dopravca vo vyhlásení uviedol, že Bielorusko upozornilo posádku jeho letu na „potenciálnu bezpečnostnú hrozbu na palube a dostalo pokyny na odklon na najbližšie letisko, Minsk“. Stroj po pristátí prehľadali, no žiadnu bombu nenašli. Zadržali však 26-ročného novinára a aktivistu Ramana Prataseviča spolu s jeho ruskou priateľkou.


EÚ škrtí bieloruský národ

„Konal som zákonným spôsobom a chránil ľudí v súlade s medzinárodnými pravidlami,“ skonštatoval 66-ročný Lukašenko, ktorý vládne v Bielorusku od roku 1994. Obvinil tiež európskych lídrov z vedenia „hybridnej vojny“ s cieľom „škrtiť“ jeho národ ďalšími sankciami.

Lukašenko neskôr opäť zdupľoval, že existovalo vážne bezpečnostné riziko, pričom poznamenal, že lietadlo letelo neďaleko jadrovej elektrárne Astravec a preto nariadil obranným systémom, aby prešli do stavu vysokej pohotovosti. „Musel som chrániť ľudí, myslel som na bezpečnosť našej krajiny,“ dodal.

Lukašenko chce zabrániť horúcemu konfliktu

Európska únia sa v pondelok dohodla na uvalení sankcií proti Bielorusku, medzi ktoré patrí aj zákaz pre bieloruské spoločnosti využívať vzdušný priestor a letiská 27 členských štátov EÚ. Vedúci predstavitelia EÚ tiež vyzvali všetkých dopravcov so sídlom v EÚ, aby sa vyhli preletom nad Bieloruskom.

„Naši neprajníci mimo našej krajiny i priamo v nej zmenili svoje metódy útoku na štát. Preto prešli od organizovania nepokojov k pokusu uškrtiť nás. Už to nie je iba informačná vojna, ale moderná hybridná vojna a musíme urobiť všetko pre to, aby sa nerozhorela do horúceho konfliktu,“ skonštatoval Lukašenko.

Viac k témam: informačná vojna, odklon lietadla, únos lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk – Únia vedie voči Bielorusku hybridnú vojnu, Lukašenko obhajoval svoje kroky pri odklone lietadla © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top