Ste tu
Home > Správy > Svet > Únia poskytne ľuďom postihnutým konfliktom na Ukrajine humanitárnu pomoc presahujúcu 25 miliónov eur

Únia poskytne ľuďom postihnutým konfliktom na Ukrajine humanitárnu pomoc presahujúcu 25 miliónov eur

Zdieľaj tento článok

27.5.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) vyčlenila 25,4 milióna eur na humanitárnu pomoc ľuďom trpiacim v dôsledku konfliktu na východnej Ukrajine. Na svojej webstránke o tom informovala Európska komisia s tým, že s danou sumou sa celková humanitárna pomoc EÚ od začiatku konfliktu zvýši na 190 miliónov eur.


Peniaze, ktoré vo štvrtok oznámila Komisia, poputujú na pomoc ľuďom, ktorých zasiahol konflikt v prístupe k zdravotnej starostlivosti, vrátane prípravy a reakcie na pandémiu ochorenia COVID-19, a ochranu služieb, ako je napríklad právna podpora.


Pozornosť zahraničia oslabuje

Tiež pomôžu pri oprave zničených domov, škôl a nemocníc a najzraniteľnejším ľuďom poskytnú prostriedky na uspokojenie ich základných potrieb a podporu prístupu k bezpečnej vode a vzdelaniu v prípade núdze. Prioritu budú mať zraniteľné skupiny ľudí, ako starší alebo hendikepovaní ľudia.

„Konflikt na východnej Ukrajine si naďalej vyberá veľkú daň na civilistoch, zatiaľ čo pozornosť médií a medzinárodnej komunity oslabuje. EÚ pokračuje v riešení humanitárnych potrieb na oboch stranách línie kontaktu. Aj keď naša pomoc tam zostáva pre tých, ktorí v tichosti trpia, je nutné usilovať sa o trvalé riešenia pre mier a stabilitu,“ vyjadril sa eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Konflikt sa dotkol miliónov ľudí

Od marca 2014 konflikt na východe Ukrajiny postihol viac ako 5,2 milióna ľudí, pričom 3,4 milióna z nich stále potrebuje humanitárnu pomoc. Konflikt, ktorý trvá už ôsmy rok, zhoršuje humanitárnu situáciu pre civilistov na oboch stranách línie kontaktu.

Ľudia majú problémy udržať svoje živobytie a dostať sa k jedlu, pričom sa zhoršuje aj ich duševné zdravie a psychosociálna situácia. Už aj tak zlú situáciu pre civilistov na východe Ukrajiny ešte viac zhoršila pandémia koronavírusu.

Viac k témam: humanitárna pomoc, východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Únia poskytne ľuďom postihnutým konfliktom na Ukrajine humanitárnu pomoc presahujúcu 25 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top