Ste tu
Home > Správy > Ukrajinský exprezident Porošenko odsúdil dohodu so separatistami, vraj nahráva do karát Rusku

Ukrajinský exprezident Porošenko odsúdil dohodu so separatistami, vraj nahráva do karát Rusku

2.10.2019 (Webnoviny.sk) – Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil súčasnú vládu, že zradila záujmy štátu, keď podpísala dohodu s proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Porošenko novinárom v stredu povedal, že táto dohoda “nahráva do karát Rusku“.


Krok k riešeniu konfliktu

Podľa bývalého prezidenta Ukrajina nedostala žiadne záruky, že získa opätovnú kontrolu nad hranicou s Ruskom, ale namiesto toho sa zaviazala uskutočniť voľby v oblastiach, ktoré ani len neovláda.


Prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok, naopak, dohodu označil za významný krok smerom k vyriešeniu päťročného konfliktu medzi separatistami a vládnymi silami, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac než 13-tisíc obetí.

Voľby na východe Ukrajiny

Zelenskyj zároveň zdôraznil, že voľby na východe Ukrajiny sa uskutočnia až po tom, čo Ukrajina opätovne získa kontrolu nad hranicami.

Voľby sa podľa neho navyše budú riadiť ukrajinskými zákonmi, čo okrem iného znamená, že v nich budú môcť kandidovať akékoľvek strany a kandidáti vrátane prokyjevských nacionalistov. Práve tento bod doteraz separatisti odmietali.

Viac k témam: proruskí separatisti, Ukrajina, východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajinský exprezident Porošenko odsúdil dohodu so separatistami, vraj nahráva do karát Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.


Top