Ste tu
Home > Správy > Turecko bude používať ruský protilietadlový systém S-400 aj napriek námietkam USA

Turecko bude používať ruský protilietadlový systém S-400 aj napriek námietkam USA

12.11.2020 (Webnoviny.sk) – Turecký minister obrany Hulusi Akar opätovne potvrdil, že jeho krajina plánuje používať ruský protilietadlový raketový systém S-400, ktorý kúpila napriek námietkam zo strany USA.


Prvé testy v októbri

Šéf tureckého rezortu obrany vo štvrtok v parlamentnom rozpočtovom výbore povedal, že armáda pokračuje v kontrole a prípravách systému S-400 podľa plánu. Turecko tento systém prvý raz testovalo v októbri.


USA Ankaru varovali, že jej hrozia americké sankcie, ak S-400 aktivuje. Washington je rozhodne proti tomu, že Turecko, ktoré je členom NATO, kúpilo ruský protilietadlový systém.

USA preto Ankaru vylúčili zo svojho programu výroby vojenských lietadiel F-35. Podľa Washingtonu S-400 nebude schopný spolupráce so systémami Severoatlantickej aliancie.

Američania odmietli predať Patriot

Hulusi Akar uviedol, že Turecko je pripravené diskutovať s USA o ich obave v súvislosti s interoperabilitou. “Naša ponuka na vytvorenie spoločnej pracovnej skupiny je stále na stole,” povedal turecký minister obrany, ktorého citovala oficiálna tlačová agentúra Anadolu.

Ankara argumentuje, že bola nútená kúpiť ruský systém preto, že USA jej odmietli predať americký Patriot. Turecká vláda zároveň tvrdí, že USA uplatňujú dvojaké štandardy, keďže Grécko, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie, tiež používa ruský raketový systém.

“Budeme používať S-400 rovnako, ako iné členské krajiny NATO vlastniace systémy S-300 ich v rámci aliancie používajú,” vyjadril sa turecký minister obrany.

Viac k témam: protilietadlový raketový systém S-400
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko bude používať ruský protilietadlový systém S-400 aj napriek námietkam USA © SITA Všetky práva vyhradené.


Top