Ste tu
Home > Správy > Trump pohrozil zničením tureckej ekonomiky, ak počas operácie v Sýrii zrania niekoho z jeho ľudí

Trump pohrozil zničením tureckej ekonomiky, ak počas operácie v Sýrii zrania niekoho z jeho ľudí

8.10.2019 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump pohrozil zničením tureckej ekonomiky, pokiaľ vláda v Ankare „prekročí limity„, čo sa týka jej operácie na severovýchode Sýrie.

Stiahnutie vojakov

V sérii nahnevaných tweetov Trump obhajoval svoje rozhodnutie, ktorým otvoril cestu tureckým útokom na kurdských bojovníkov v sýrsko-tureckom pohraničí. Stiahnutie amerických vojakov z oblasti skritizovali dokonca aj Trumpovi republikáni.

Kurdské sily sú pritom americkí spojenci, ktorí zohrávali kľúčovú rolu pri porážke Islamského štátu v Sýrii. Spojené štáty majú v Sýrii asi tisíc vojakov, ale len približne dve desiatky odsunuli z pohraničnej oblasti, a to pre ich vlastnú bezpečnosť, uviedlo ministerstvo zahraničia.

Trump varoval Turecko

Po obvineniach zo strany Kurdov, že ich Spojené štáty „bodli do chrbta“ a kritike naprieč americkým politickým spektrom, Trump varoval Turecko, aby nezneužilo jeho rozhodnutie, lebo by mohol „zničiť a vyhladiť“ ich ekonomiku.

V ďalších tweetoch napísal, že Turecko nemá spraviť nič mimo rámec toho, „čo považujeme za humánne“ a bude mať „veľký problém„, pokiaľ „zraní niekoho z našich ľudí„.

Bezpečnostná zóna

Turecko považuje kurdské milície v Sýrii za teroristov a v minulosti opakovane hrozilo, že na nich zaútočí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že chce na severovýchode Sýrie zriadiť „bezpečnú zónu“ pre takmer dva milióny z celkovo vyše 3,6 milióna sýrskych utečencov, ktorí v súčasnosti stále žijú na území Turecka.

Zriadenie takejto zóny je „nevyhnutné“ tak pre Sýrčanov, ako aj mier v regióne, uviedlo v pondelok turecké ministerstvo obrany.

Viac k témam: americkí vojaci, Kurdi, Sýria, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump pohrozil zničením tureckej ekonomiky, ak počas operácie v Sýrii zrania niekoho z jeho ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Top