Ste tu
Home > Správy > Trump podnikol posledný úder voči Číne a na ďalších deväť firiem uvalil sankcie

Trump podnikol posledný úder voči Číne a na ďalších deväť firiem uvalil sankcie

Zdieľaj tento článok

15.1.2021 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump počas posledných dní vo funkcii podnikol záverečný úder voči Číne a jej najväčším firmám a uvalil ďalšie sankcie a investičné zákazy.


Na takzvaný čierny zoznam Pentagonu bolo zaradených deväť čínskych firiem pre ich údajné vzťahy s čínskou armádou. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Reštrikcie voči ropnému gigantu či Xiaomi

Trump v uplynulých mesiacoch zintenzívnil kroky voči viacerým spoločnostiam, o ktorých je presvedčený, že pre USA predstavujú bezpečnostnú hrozbu.

Najnovšie reštrikcie, ktoré boli ohlásené vo štvrtok, sa dotýkajú napríklad čínskeho ropného gigantu CNOOC a výrobcu smartfónov Xiaomi. Akcie spoločnosti Xiaomi, s ktorými sa obchoduje v USA, vo štvrtok klesli o 14 percent a na hongkonskej burze si v piatok odpísali viac ako 11 percent.

Obchodná vojna trvá už dva roky

USA a Čína vedú vzájomnú obchodnú vojnu od roku 2018 a uplatnili voči sebe sériu dovozných ciel.

Podľa štúdie spoločnosti Oxford Economics táto obchodná vojna medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta počas svojej kulminácie viedla v USA k strate 245-tisíc pracovných miest.

Viac k témam: obchodná vojna, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump podnikol posledný úder voči Číne a na ďalších deväť firiem uvalil sankcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top