Ste tu
Home > Rozhovory > <i class="fa fa-comments"></i> Trebišovský florbalista, Lukáš Ujhelyi, pre TvojTrebišov.sk!

Trebišovský florbalista, Lukáš Ujhelyi, pre TvojTrebišov.sk!

TvojTrebišov.sk si pre teba na dnes pripravil rozhovor s trebišovským florbalistom, ktorého meno znie Lukáš Ujhelyi. Hoci je florbal v našich pomeroch dosť netradičný šport, Lukášovi sa v ňom podarilo výraznejšie presadiť. Aj keď ešte len teraz úspešne zmaturoval, už dlhší čas svoje florbalové umenie predvádza aj na medzinárodných fórach a to najlepšie má ešte len pred sebou!


Lukáš, hráš florbal, šport, ktorý nie je slovenskej verejnosti príliš známy. Mohol by si čitateľom TvojTrebišov.sk a predovšetkým, nežnejšiemu pohlaviu ozrejmiť, o čo v tejto hre ide?


Ahojte! Samozrejme, veľmi rád vás oboznámim s florbalom. Florbal je kolektívny halový šport, ktorý na Slovensku nemá bohatú históriu. Aj keď pôvodne vznikol v USA, za kolísku florbalu je považované Švédsko. Práve Švédsko má najviac registrovaných florbalistov na svete. Veľkej popularite sa však teší aj vo Fínsku, Česku, Švajčiarsku ale aj v iných krajinách. Na florbalový zápas proti sebe nastupujú družstvá s piatimi hráčmi do poľa a jedným brankárom. Ihrisko má rozmery 40×20 metrov a je ohraničené 50 cm mantinelmi. Hráči pri hre využívajú špeciálne florbalové „hokejky“. Cieľom je dostať ľahkú, dutú, plastovú loptičku za chrbát súperovho brankára. Brankári žiadnu florbalku nemajú, chytajú iba vlastným telom.

Lukáš Ujhelyi
Lukáš s číslom 25

Kedy si sa začal ty osobne venovať tejto, už na prvý pohľad zaujímavej, hre?

Florbalu som sa začal venovať na základnej škole ako 10 ročný. V roku 2006 sme sa zúčastnili na našom prvom turnaji v Košiciach. Ďakujem za to môjmu otcovi, ktorý tento šport na ZŠ Komenského 8 medzi žiakmi začal propagovať a doteraz ho na škole rozvíja. Rozhodovanie pre tento šport vôbec nebolo ľahké, pretože predtým som sa aktívne venoval futbalu a tenisu. Nakoniec som sa však rozhodol pre florbal, ktorý mi od prvej chvíle učaroval. Prvé góly, osobné a tímové úspechy ma utvrdili, že som si vybral správne.

Ako hodnotíš zo strany športovca rozšírenie florbalu v hraniciach nášho kraja?

Florbal sa na Slovensku teší čoraz väčšej popularite. Len v Košickom kraji je na celkom dobrej úrovni a v samotných Košiciach sídli niekoľko klubov. Silnú podporu majú najmä žiacke vekové kategórie v Košiciach aj u nás v Trebišove, čo sa dúfam odrazí o niekoľko rokov na rozvoji florbalu.

Lukáš Ujhelyi
Lukáš strieľa gól

Určite na Slovensku funguje aj florbalová liga. Hraje sa len jedna, alebo je ich viacero? Aký je v nich systém?

Na Slovensku funguje niekoľko florbalových líg, rozdelených podľa vekových kategórií. Najvyššia je mužská Salming Extraliga, Juniorská Extraliga v rámci Slovenska. Ďalej existujú mládežnícke kategórie dorastencov, starších žiakov, mladších žiakov, staršej a mladšej prípravky, ktoré sú rozdelené podľa krajov na západ, stred, východ a osobitnú Bratislavu. Nezaostávajú však ani ženské a dievčenské kategórie, aj keď ich nie je až taký veľký počet ako u chlapcov.

Kde, na akej úrovni a za aký klub momentálne hrávaš ?

Mojim domovským klubom je FBC Mladosť Trebišov, za ktorý som hrával 8 rokov. No poslednú sezónu 2014/2015 som odohral za košický tím ATU Košice, do ktorého som prestúpil, keďže som chcel hrať mužskú Salming Extraligu. Celá sezóna sa nám vydarila, dotiahli sme to až do finále no z majstrovského titulu sa nakoniec radovala Žilina. Okrem mužskej extraligy som hrával ešte aj súťaž juniorskú, kde sme takisto obsadili celkové druhé miesto. Budúcu sezónu, keďže idem študovať do Prahy, by som chcel odohrať práve v jednom z pražských klubov, no uvidíme ako sa to celé vyvinie.

Lukáš Ujhelyi
V drese ATU Košice

Ochutnal si už aj reprezentačný chlebíček.

Uplynulá sezóna bola pre mňa významná práve z reprezentačnej stránky. Finišoval nám totiž dvojročný cyklus príprav na Majstrovstvá sveta do 19 rokov, ktoré sa konali 29.4. – 3.5. 2015 vo švédskom Helsingborgu. Celkovo sme sa umiestnili na konečnom piatom mieste, čo je historický úspech pre florbal na Slovensku. Dokázali sme konkurovať a odohrať vyrovnané zápasy s tímami zo svetovej florbalovej špičky ako Fínsko či Švajčiarsko, ktoré majú oveľa lepšiu základňu hráčov a podmienky pre florbal.

publicdoc-img-0344-1_-1_-1_453928

Počas príprav na náš šampionát sa mi však naskytla príležitosť zúčastniť sa mužských reprezentačných zrazoch pripravujúcich na Majstrovstvá sveta mužov vo švédskom Göteborgu, ktoré sa konali 5 – 14.12. 2014. O účasti som ani nedúfal, no dostal som sa do konečnej nominácie a teda mal som tú česť okúsiť s dvojkrížom na hrudi v kolíske tohto športu svetový florbal. Umiestnili sme na konečnom desiatom mieste spomedzi 16 krajín sveta. Bola to jednoznačne najkrajšia sezóna a neskutočný sen, ktorý sa stal skutočnosťou.

15773476968_7f23e43e8f_h
Lukáš v drese s dvojkrížom na hrudi

Aké nosíš na drese číslo v reprezentácii a aké v lige? Prečo práve toto číslo? Vybral si si ho sám, alebo ti bolo pridelené?

Od začiatku mojej kariéry som nosil číslo 10, neskôr som prešiel na číslo 12. Po prestupe do ATU Košice som musel uvažovať nad iným, keďže obe boli už obsadené. Vybral som si teda číslo 25 a s týmto číslom som takisto odohral aj Majstrovstvá sveta.

V Trebišove je veľa detí, ktoré by možno chceli začať hrať tento šport. Poradil by si im, ako sa k florbalu u nás v Trebišove môžu dostať?

V Trebišove dnes existujú až dva florbalové kluby, v klube Mladosť Trebišov funguje aj kategória mladších žiakov. Ak je teda niekto (dúfam, že áno), kto by sa florbalu chcel venovať, nech sa mi kľudne prihovorí a spolu to vyriešime.

IMG_38351719449342

Štúdium na gymnáziu je všeobecne považované za časovo náročné. Ako je to s tebou? Stíhaš sa plnohodnotne venovať aj florbalu aj škole, alebo sa už pár krát stalo, že si niečo zanedbal?

Celkovo je veľmi náročné skĺbiť šport so školou. Nehovorím však, že sa to nedá. Denne som cestoval do Košíc, odtrénoval a večer sa vracal domov. Každý víkend sme mali zápasy čiže bolo to náročné hlavne čo sa týka prípravy do školy resp. na maturitnú skúšku. Ak sa mám priznať, párkrát sa stalo, že som niečo zanedbal, no florbal to nebol. Úspešne som však zmaturoval, takže môžem byť nadmieru spokojný. 🙂

V čom je florbal iný, ako hokej, či hokejbal?

V prvom rade sa nevyužívajú korčule a florbal je známy ako bezkontaktný šport. Aj keď na vyššej úrovni nie je núdza o prelety cez mantinel. Florbal je výhodný najmä čo sa týka financií. Florbalka sa dá zohnať do niekoľkých desiatok eur, ceny tých lepších sa však dokážu vyšplhať aj cez 100 eur. Brankárske vybavenie je o niečo drahšie, ale stále sa to nedá porovnať napríklad s hokejovým vybavením. Práve preto je florbal na školách tak populárny.

17125096089_75f49a7f4f_o

Chcel by si sa venovať florbalu aj profesionálne?

Na Slovensku je florbal ešte v „plienkach“ a preto som sa rozhodol ísť študovať a zároveň hrať do Čiech, kde je florbal na oveľa vyššej úrovni. Bude však veľmi ťažké presadiť sa, keďže je tam veľká konkurencia hráčov. Samozrejme mojím veľkým snom je hrať vo Švédsku alebo Fínsku. Predtým je ešte dlhá a najmä tvrdá cesta, tak uvidíme, či sa môj sen stane skutočnosťou.

Mám pre teba úlohu. Opíš a vychváľ florbal tak, aby ho začali hrať všetci. Dá sa to? Čo na tomto športe najviac miluješ?

Florbal je šport s veľkými ambíciami stať sa svetovým športom. Populárnosť v štátoch Škandinávie dokonca presahuje športy ako hokej, či futbal. Najviac na ňom milujem rýchlosť hry a jeho nevyspytateľnosť. V priebehu niekoľkých sekúnd sa môžete stať víťazom, ale aj porazeným, avšak pocit z výhry je ten najlepší pocit.

Lukáš, ďakujem ti za tento rozhovor a v mene celej našej redakcie ti prajem veľa úspechov!

FOTO: Archív L.U.


Top