Ste tu
Home > Kultúra > História > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> TREBIŠOVSKÉ PAMIATKY: RÍMSKOKATOLÍCKY KOSTOL NAVŠTÍVENIA PANNY MÁRIE

TREBIŠOVSKÉ PAMIATKY: RÍMSKOKATOLÍCKY KOSTOL NAVŠTÍVENIA PANNY MÁRIE

Ďalšou z pamiatok, ktoré si predstavíme v pokračovaní pravidelného seriálu Trebišovské pamiatky, je Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie. 


Kostol v gotickom slohu

Napriek tomu, že súčasný rímskokatolícky chrám čiastočne ovplyvnili neskoršie umelecké a filozofické prúdy, patrí medzi skvostné pamiatky gotickej architektúry na Slovensku. Pozostáva z hlavnej lode a neskoršie pristavaných bočných kaplniek.


Vnútornú klenbu tvorí 63 polí v tvare kosoštvorcov rôznych veľkostí. Na strope svätyne sú zobrazené scény zo života Panny Márie.

image013

Postavili ho ešte pred rokom 1404

Pôvodný kostol je datovaný ešte pred rokom 1404, keďže správa o pôsobení kňaza Petra v Trebišove je z roku 1326. Možno tak predpokladať, že na mieste staršieho kostola postavili pred rokom 1404 v gotickom slohu nový kostol. Ten bol ďalších 100 rokov farským kostolom.

Keď sa však do Trebišova dostal mníšsky rád Pavlínov, začal kostol patriť práve tomuto rádu. Počas ich pôsobenia v Trebišove bol kostol v roku 1696 obnovený a neskôr v roku 1770 dotvorený aj interiérovo.

Prečítaj si: Trebišovské pamiatky: Pavlínsky kláštor

Požiar kostola v roku 1876

Kostol, spolu s časťou Trebišova čelil v roku 1876 požiaru. Práve obnova malieb, reštaurátorské práce z donácie grófa Teodora Andrássyho a obnova fresiek na vnútornej klenbe kostola po požiari spôsobili, že figurálne kompozície na viacerých miestach stratili svoj pôvodný kolorit spráškovatením horných vrstiev a hrubými nánosmi tmelov v neskoršom období.

image015

Zmeny po prvej svetovej vojne

Po skončení prvej svetovej vojny bolo podľa dostupných informácií nutné nahradiť zvony a poškodené vežové krytiny. V kostole zostal len ten najväčší zvon, ku ktorému boli neskôr umiestnené dva menšie zvony zvonolejára E. Ferencza z Kisgejocso.

V roku 1926 bola nanovo pokrytá strecha veže a osadený nový kríž na jej vrchu.

Zaujímavou kapitolou sú podzemné krypty nachádzajúce sa pod podlahou kostola. Okrem Perényovcov sú tam pochovaní aj Peter Szapáry, Etela Szapáryová a Júlia Csákyová.

image014

Kreslo pre Františka Jozefa I.

Kronika mesta hovorí, že v roku 1887 boli v okolí Trebišova veľké manévre, ktorých sa zúčastnil aj vtedajší panovník František Jozef I. Gróf Július Andrássy dal na počesť cisára bývajúceho v trebišovskom kaštieli, vyrobiť vyrezávané drevené kreslo s bohatou mušľovou i rozvinlinovou výzdobou. Tento “cisársky trón” je skutočne pozlátený plátkovým zlatom a čalúnený purpurovým plyšom.

Neskôr bolo toto kreslo darované práve rímskokatolíckemu kostolu a dodnes v ňom sedia kňazi slúžiaci omšu.


Text: kniha Trebišov
Foto: autor


Top